RAFINOWANY CUKIER – NAJSŁODSZA TRUCIZNA – William Dufty

Artykuł w NEXUS nr 14 (wydanie polskie) listopad-grudzień. 2000

William Dufty

Copyright © 1975

Opracowano na podstawie książki Sugar Blues

wydanej przez Chilton Book Co. Pandor, PA USA

Wiele różnych schorzeń, zarówno fizycznych
jak i psychicznych, ma bezpośredni związek ze spożywaniem “czystego” rafinowanego cukru, czyli sacharozy.

DLACZEGO CUKIER JEST TOKSYCZNY DLA ORGANIZMU?

W roku 1957 dr William Coda Martin próbował odpowiedzieć na pytanie:

„Kiedy żywność jest żywnością a kiedy trucizną?” Jego roboczą definicją „trucizny” było: „Medycznie: każda substancja dostarczona ciału, strawiona lub powstała wewnątrz ciała, która powoduje lub może powodować choroby. Fizycznie: każda substancja, która hamuje aktywność katalizatorów, które są znajdującymi się w organizmie w niewielkich ilościach substancjami chemicznymi lub enzymatycznymi aktywującymi reakcje”.1 Słownik podaje nawet szerszą definicję „trucizny”: „aby wywrzeć szkodliwy wpływ lub aby wypaczyć funkcję”.

Dr Martin sklasyfikował cukier rafinowany jako truciznę, ponieważ jest on pozbawiony swoich sił witalnych, witamin i substancji mineralnych. „To, co zostaje, zawiera czyste, rafinowane węglowodany. Ciało nie może wykorzystywać tej rafinowanej skrobi i węglowodanów, jeśli nie występują razem z nimi usunięte białka, witaminy i substancje mineralne. Natura dostarcza tych elementów w każdej roślinie w ilościach wystarczających do metabolizowania zawartych w niej węglowodanów. Nie ma środków występujących w nadmiarze dla innych dodanych węglowodanów. Niekompletny metabolizm węglowodanów powoduje tworzenie «metabolitów toksycznych», takich jak kwas pirogronowy lub nienormalne cukry zawierające 5 atomów węgla. Kwas pirogronowy akumuluje się w mózgu i systemie nerwowym a nienormalne cukry w czerwonych krwinkach krwi. Te toksyczne metabolity zakłócają oddychanie komórek, które nie mogą zapewnić odpowiedniej ilości tlenu dla przeżycia i normalnego funkcjonowania organizmu. Z upływem czasu niektóre z komórek obumierają. To zakłóca funkcje części ciała i staje się początkiem chorób degeneracyjnych”.2

Cukier rafinowany jest szkodliwy, gdy jest spożywany przez ludzi, ponieważ dostarcza tylko to, co żywieniowcy określają jako „puste” lub „gołe” kalorie. Brak w nim naturalnych substancji mineralnych, które obecne są w korzeniu buraka cukrowego. Co więcej, cukier jest gorszy od innych rzeczy, ponieważ drenuje i wypłukuje z organizmu cenne witaminy i substancje mineralne z powodu wymagań procesu trawienia, detoksykacji i eliminacji, co wpływa na cały system.

Równowaga jest tak ważna dla naszych ciał, że mamy wiele dróg, aby zabezpieczyć się przed nagłym szokiem spowodowanym dużym spożyciem cukru. Substancje mineralne takie jak sód (z soli), potas i magnez (z roślin) oraz wapń (z kości) są mobilizowane i wykorzystywane w przemianie chemicznej; wytwarzane zostają neutralne kwasy, które próbują przywrócić równowagę kwasowo-zasadową krwi do normalnego stanu.

Spożywany codziennie cukier powoduje wytworzenie ciągłego stanu nadmiernego zakwaszenia i konieczne staje się pobieranie coraz większej ilości pierwiastków z głębi ciała w celu przywrócenia równowagi. W końcu w celu zabezpieczenia krwi, z kości i zębów zostaje pobrane tyle wapnia, że powstaje próchnica i rozpoczyna się ogólne osłabienie.

Nadmierna ilość cukru ma wpływ na każdy narząd organizmu. Początkowo jest magazynowany w wątrobie w formie glukozy (glikogenu). Ponieważ pojemność wątroby jest ograniczona, dzienny pobór cukru rafinowanego (powyżej wymaganej ilości naturalnego cukru) szybko powoduje, że wątroba rozszerza się jak balon. Gdy wątroba jest wypełniona do swojej maksymalnej objętości, nadmiar glikogenu powraca do krwi w formie kwasów tłuszczowych, które zostają przeniesione do każdej części ciała i magazynowane w najmniej aktywnych miejscach: na brzuchu, pośladkach, piersiach i biodrach.

Gdy te stosunkowo nieszkodliwe miejsca są całkiem wypełnione, kwasy tłuszczowe zostają następnie rozprowadzane do aktywnych narządów, takich jak serce i nerki. To powoduje osłabienie ich funkcji; w końcu tkanki ulegają degeneracji i zmieniają się w tłuszcz. Organizm jako całość zostaje uszkodzony w wyniku ich obniżonej zdolności działania i powstają zakłócenia ciśnienia krwi.

Następuje uszkodzenie parasympatycznego układu nerwowego, a podlegające mu narządy, takie jak móżdżek, stają się mało aktywne i ulegają paraliżowi (rzadko myśli się o normalnej funkcji mózgu jako o czymś równie biologicznym jak trawienie). Zostają opanowane układy krążenia obwodowego i limfatycznego i jakość czerwonych ciałek zaczyna się zmieniać. Występuje nadmierna ilość białych ciałek i spowolnieniu ulega proces tworzenia tkanek.

Tolerancja i odporność naszego ciała ulega ograniczeniu, wskutek czego nie możemy odpowiednio reagować na ekstremalne zakłócenia, bez względu na to, czy będzie to zimno, ciepło, komary czy bakterie Nadmiar cukru wywiera silny negatywny efekt na funkcjonowanie mózgu. Kluczowym czynnikiem w jego prawidłowym działaniu jest kwas glutaminowy, żywotny składnik znajdowany w wielu roślinach. Witaminy B odgrywają główną rolę w podziale kwasu glutaminowego na antagonistyczne-dopełniające składniki, które generują reakcje mózgu takie jak „działanie” lub „kontrola”. Witaminy B są wytwarzane między innymi przez symbiotyczne bakterie, które żyją w naszych jelitach. Kiedy spożywamy codziennie rafinowany cukier, bakterie te marnieją i umierają, co powoduje spadek naszego zasobu witaminy B. Nadmiar cukru powoduje senność i drastyczny spadek naszej zdolności oceny i zapamiętywania.

CUKIER: SZKODLIWY DLA LUDZI l ZWIERZĄT

Niektórych z tych urazów doznali rozbitkowie, którzy przez dziewięć dni jedli i pili wyłącznie cukier i rum. To, co mieli do powiedzenia, przysporzyło bólu głowy propagatorom spożywania cukru.

Wypadek ten wydarzył się w roku 1793, kiedy rozbił się statek wiozący ładunek cukru. Pięciu marynarzy, którzy przeżyli, a następnie zostali uratowani, było przez dziewięć dni zdanych na siebie samych. Byli w stanie wyniszczenia spowodowanego głodem, nie jedząc nic oprócz cukru i rumu.- Zainspirowany tym wypadkiem wybitny francuski fizjolog F. Magendie przeprowadził szereg doświadczeń na zwierzętach, których wyniki opublikował w roku 1816. W eksperymentach tych karmił psy pokarmami opartymi na cukrze lub oleju z oliwek i wodzie. Wszystkie psy uległy wyniszczeniu i zdechły.3

Rozbitkowie i eksperymentalne psy francuskiego fizjologa dowiodły tego samego – cukier jako stała dieta jest gorszy od braku pokarmu. Czysta woda może utrzymać cię przy życiu przez jakiś czas, cukier i woda – zabije cię. Ludzie (i zwierzęta) nie mogą utrzymać się przy życiu na diecie cukrowej.4

Zdechłe psy w laboratorium prof. Magendie uświadomiły przemysłowi cukrowniczemu, jakim niebezpieczeństwem są niezależne badania naukowe. Od tego czasu przemysł cukrowniczy przeznaczył po cichu miliony dolarów na subsydiowanie nauki. Wynajęto najbardziej znane autorytety naukowe, które można było kupić za pieniądze, w nadziei, że uda się znaleźć coś, nawet pseudonaukowego, co pozwoliłoby oczyścić opinię o cukrze.

Mimo to udowodniono, że (l) cukier jest głównym czynnikiem powodującym próchnicę zębów; (2) występując w ludzkiej diecie powoduje nadwagę; (3) usunięcie go z diety leczy objawy okaleczających, szeroko rozpowszechnionych chorób, takich jak cukrzyca, rak i choroby serca.

Sir Frederick Banting współodkrywca insuliny, odnotował w roku 1920 w Panamie, że wśród właścicieli plantacji cukru, którzy jedli duże ilości produkowanego przez siebie rafinowanego cukru panuje powszechnie cukrzyca. Nie stwierdził jej natomiast u tubylców, którzy żuli jedynie surową trzcinę cukrową.

Pierwsze wysiłki zmierzające do stworzenia pozytywnego obrazu cukru podjęto w roku 1808 w Wielkiej Brytanii, kiedy Komitet Indii Zachodnich poinformował parlament o ufundowaniu nagrody w wysokości 25 gwinei dla każdego, kto przedstawi najbardziej „satysfakcjonujący” eksperyment dowodzący, że nie rafinowany cukier jest dobry do żywienia i tuczenia bydła, krów, wieprzy i owiec.5

Pasza dla zwierząt jest często sezonowa i zawsze droga. Cukier był wówczas tani jak barszcz. Ludzie nie zjadali go dostatecznie szybko.

Oczywiście próby żywienia zwierząt gospodarskich cukrem i melasą w Anglii w 1808 stały się katastrofą. Gdy Komitet Indii Zachodnich przygotował czwarty raport skierowany do parlamentu, jeden z członków parlamentu, John Curwin, doniósł, że próbował bez powodzenia karmić cukrem i melasą cielęta. Zasugerował, że może warto byłoby spróbować dodawać cukier i melasę do odtłuszczonego mleka. Gdyby coś z tego wyszło, handlarze cukrem z Indii Zachodnich z całą pewnością rozpowszechniliby to na całym świecie. Po tym niepowodzeniu w dodawaniu cukru do paszy krów poddali się. Z nieustającym zapałem mającym na celu zwiększenie zapotrzebowania rynku na ten najważniejszy produkt rolny Indii Zachodnich, działania Komitetu Zachodnich Indii zostały zredukowane do taktyki, która z powodzeniem służyła propagatorom cukru przez prawie 200 lat. Sprowadzała się ona do rozpowszechniania nie znaczących i ewidentnie głupich ocen pochodzących z odległych miejsc od niedostępnych ludzi z pewnym statusem „naukowym”. Jeden z ówczesnych komentatorów nazwał ich „wynajętymi sumieniami”.

Komitet Parlamentarny tak bardzo popierał lokalnych wodzirejów od cukru, że ograniczył się do zacytowania lekarza z dalekiej Filadelfii, lidera ostatniej amerykańskiej rebelii kolonialnej: „Jak donoszą, wielki dr Rush z Filadelfii powiedział, że “ta sama objętość cukru zawiera więcej substancji odżywczych niż jakakolwiek inna znana substancja”. W tym samym czasie dr Rush udowadniał, że masturbacja jest przyczyną obłędu! Cytowanie takich wieloznacznych stwierdzeń oznacza, że nie dałoby się znaleźć w Anglii ani jednego weterynarza, który zalecałby stosowanie cukru jako składnika pokarmowego w żywieniu krów, świń lubi owiec.

Przygotowując swoje epokowe dzieło Historia Żywienia, opublikowane w roku 1957, prof. E.V. McCollum (Uniwersytet im. Johna Hopkinsa), czołowy amerykański żywieniowiec i bez wątpienia pionier na tym polu, dokonał przeglądu około 200 000 artykułów naukowych opisujących doświadczenia dotyczące produktów żywnościowych, ich właściwości, wykorzystania i wpływu na zwierzęta i człowieka. Zgromadzony materiał obejmował okres od połowy XVIII wieku do 1940 roku. Z tej wielkiej kopalni badań naukowych McCollum wybrał te eksperymenty, które uznał za znaczące „w odniesieniu do historii postępu w wykrywaniu ludzkich błędów w tym segmencie nauki [żywieniu]“. Prof. McCollum nie zanotował ani jednego kontrolowanego eksperymentu naukowego z użyciem cukru w okresie od 1816 do 1940 roku.

Tak się nieszczęśliwie składa, że dzisiejsi naukowcy nie mogą zbyt wiele dokonać bez sponsora. Protokoły nowoczesnej nauki zwiększyły koszty badań naukowych.

W tej sytuacji trudno być zaskoczonym, czytając we wstępie do Historii żywienia McColluma, że „autor i wydawcy są wdzięczni The Nutrition Fundation, Inc. [Fundacji ds. Żywienia] za dotację przeznaczoną na pokrycie części kosztów wydania tej książki”.

Można by zapytać, czym jest ta Fundacja ds. Żywienia, jako że autor i wydawca nie mówią nam tego. Tak się składa, że jest to fasadowa organizacja, za którą kryją się czołowi producenci żywności zawierającej duże ilości cukru, tacy jak American Sugar Refining Company, Coca-Cola, Pepsi-Cola, Curtis Candy Co., General Foods, General Mills, Nestle Co., Pet Milk Co. oraz Sunshine Biscuits – łącznie około 45 tego typu przedsiębiorstw.

Zapewne najbardziej znaczącą rzeczą związaną z dziełem McColluma było pominięcie przezeń wcześniejszej monumentalnej pracy, którą pewien znany profesor Harvardu określił jako „jedną z tych epokowych prac badawczych, które sprawiają, że każdy inny badacz pluje sobie w brodę, że nigdy nie pomyślał o zrobieniu tego samego”. W latach 1930-tych dentysta-badacz z Cleveland w stanie Ohio, dr Weston A. Price, podróżował po świecie – od siedzib Eskimosów po wyspy Morza Południowego i od Afryki po Nową Zelandię. Jego praca zatytułowana Nutrition and Physical Dege-neration.-A Comparison of Primitwe and Modern Diets and Their Effects (Żywienie i fizyczna degeneracja: porównanie prymitywnych i współczesnych sposobów odżywiania i ich skutków)6, ilustrowana setkami zdjęć, została po raz pierwszy opublikowana w roku 1939.

Dr Price uznał cały świat za swoje laboratorium. Jego druzgoczący wniosek zanotowany z przerażającymi szczegółami dotyczącymi każdego odwiedzanego miejsca był prosty. Ludzie, którzy żyją w tak zwanych prymitywnych warunkach, mają wspaniałe zęby i wspaniały stan zdrowia ogólnego. Jedzą naturalne, nie rafinowane pożywienie z ich miejscowego otoczenia. Importowanie w wyniku kontaktu z cywilizacją rafinowanego, słodzonego pożywienia zapoczątkowuje fizyczną degradację w sposób, który można wyraźnie zaobserwować w czasie jednego pokolenia.

Dawanie posłuchu propagatorom spożywania cukru wynika z naszej ignorancji dotyczącej prac takich jak ta dra Price’a. Producenci cukru nie dają jednak za wygraną i sowicie opłacają badania naukowe, lecz laboratoria badawcze nigdy nie ogłaszają niczego konkretnego, co mogłoby być użyte przez nich do promowania cukru. Wyniki badań są niezmiennie złymi wiadomościami.

„Pozwólmy sobie na wizytę u niedouczonego dzikusa, zastanówmy się nad jego sposobem odżywiania i bądźmy mądrzy” – napisał profesor Harvardu Ernest Hooten Apes, Men and Morons (Małpy, Ludzie i Debile)7 – „przestańmy udawać, że szczoteczki i pasty do zębów są ważniejsze niż pasty do butów i ich czyszczenie. Przechowywane pożywienie jest tym, co daje nam sztuczne zęby”.

Gdy badacze kąsają ręce, które ich żywią, i na światło dzienne wypływają istotne wiadomości, powstaje niezręczna sytuacja dla wszystkich. W roku 1958 magazyn Time doniósł, że pewien biochemik z Harvardu i jego asystenci badali przez ponad 10 lat myszy w celu ustalenia, w jaki sposób cukier powoduje próchnicę i jak temu zapobiegać. Badania były finansowane przez Fundację do Badań nad Cukrem i pochłonęły 57 000 dolarów dotacji. Potrzeba było aż 10 lat, aby odkryć, że nie ma sposobu, aby zapobiec próchnicy powodowanej przez cukier. Gdy badacze ogłosili swoje wyniki w Dental Association Joumal, źródło finansowania ich badań z miejsca wyschło. Fundacja do Badań nad Cukrem przestała ich wspierać.

Im bardziej naukowcy rozczarowują propagatorów spożywania cukru, tym bardziej muszą oni polegać na ludziach z reklamy.

SACHAROZA: „CZYSTA” ENERGIA ZA NISKĄ CENĘ

Gdy w latach 1920-tych kalorie stały się ważną sprawą i ludzie dowiedzieli się, jak je liczyć, propagatorzy spożywania cukru wystąpili z nowym wabikiem. Zaczęli zachwalać fakt, że w funcie cukru ( 0,454 kg ) jest 2500 kalorii. Mniej niż ćwiartka funta cukru zaspokaja 20 procent całkowitego dziennego zapotrzebowania na kalorie.

„Jeśli mógłbyś kupić potrzebną sobie, zawartą w pożywieniu energię tak tanio, jak to można zrobić kupując kalorie zawarte w cukrze” – powiedzieli nam – „twój roczny rachunek za pożywienie byłby bardzo niski. Jeśli funt cukru kosztuje 7 centów, to cała potrzebna ci energia kosztowałaby rocznie poniżej 35 dolarów”.

Bardzo tani sposób na popełnienie samobójstwa.

„Oczywiście nie można żyć na żadnej tak niezrównoważonej diecie” – przyznali później – „ale liczba ta pozwala wyobrazić sobie, jak tani jest cukier jako zapewniający energię pokarm. Co kiedyś było luksusem jedynie dla wąskiej grupy uprzywilejowanych, teraz jest pożywieniem najbiedniejszych”.

Później propagatorzy spożywania cukru reklamowali, że cukier jest chemicznie czystszy od mydła Ivory, które zawiera czystego mydła tylko 99,4 procenta, podczas gdy cukier zawiera aż 99,9 procenta czystego cukru. „Żadne pożywienie naszej codziennej diety nie jest czystsze” – zapewniano nas.

Co oznacza czystość poza nie podlegającym dyskusji faktem, że w procesie rafinowania usunięto wszystkie witaminy, sole mineralne, włóknik i białka. W odpowiedzi na ten zarzut propagatorzy spożywania cukru zaproponowali nowy punkt widzenia dotyczący czystości.

„Nie trzeba go sortować jak ziaren fasoli ani myć jak ryżu – każde ziarenko jest identyczne z pozostałymi. Nie ma odpadków podczas jego stosowania. Nie pozostają nieużyteczne kości, jak w przypadku mięsa, ani fusy jak w kawie”.

„Czysty” jest ulubionym przymiotnikiem propagatorów spożywania cukru, ponieważ oznacza co innego dla chemików niż dla zwykłych śmiertelników. Jeśli miód jest oznakowany na nalepce jako czysty, oznacza to, że jest w swoim naturalnym stanie (ukradziony pszczołom, które go zrobiły), bez fałszowania sacharozą w celu zwiększenia jego ilości i bez szkodliwych pozostałości chemicznych, którymi mogą być opryskane kwiaty. Nie oznacza to, że cukier jest wolny od składników mineralnych takich jak jod, żelazo, wapń, fosfor lub witaminy. Proces oczyszczania trzciny cukrowej i buraków cukrowych, któremu poddawane są one w rafineriach, jest tak efektywny, że jego końcowy produkt, cukier jest chemicznie czysty jak morfina lub heroina. Propagatorzy spożywania cukru nigdy nam nie powiedzą, jaką wartość odżywczą przedstawia ten chemiczny ekstrakt.

Na początku I wojny światowej, propagatorzy spożywania cukru przyoblekli swoją propagandę w gotowe hasło. „Dietetycy wiedzą od dawna, jak wysoką wartość odżywczą posiada cukier” – pisano w przemysłowej rozprawie z lat 1920-tych. „Ale dopiero wojna spowodowała, że ta świadomość trafiła pod strzechy. Zawarta w cukrze energia dosięga mięśni w ciągu minut – było to przydatne w wojsku jako dawka żywieniowa podawana żołnierzom tuż przed rozpoczęciem ataku”. Propagatorzy spożywania cukru przez lata powtarzali do znudzenia o energetycznej mocy sacharozy, ponieważ nie zawiera ona nic więcej. Energia kaloryczna i smak tworzący nawyk, to wszystko, czym jest sacharoza.

Wszystkie inne produkty spożywcze zawierają oprócz energii coś jeszcze. Wszystkie produkty spożywcze zawierają niektóre czynniki odżywcze, takie jak białka, węglowodany, witaminy lub składniki mineralne, albo wszystkie je jednocześnie, natomiast sacharoza zawiera wyłącznie energię kaloryczną!

„Szybka” energia, która zdaniem propagatorów spożywania cukru wynosi opornych żołnierzy na szczyty, jest rezultatem tego, że rafinowana sacharoza nie jest trawiona w ustach lub w żołądku, ale przechodzi bezpośrednio do niższej części jelit i stamtąd do krwioobiegu. Nadzwyczajna szybkość, z jaką sacharoza przenika do krwi, przynosi więcej szkód niż pożytku.

Wiele zamieszania dotyczącego rafinowanego cukru powoduje wśród opinii publicznej język. Cukry są sklasyfikowane przez chemików jako „węglowodany”. To wymyślone przez nich słowo oznacza „substancję zawierającą węgiel z tlenem i wodorem”. Wszystko jest w porządku, dopóki chemicy stosują tego typu hermetyczne terminy w swoich laboratoriach podczas rozmowy ze sobą, jednak stosowanie słowa „węglowodany” poza laboratorium – zwłaszcza na oznakowaniu żywności i w języku reklam – do opisu naturalnych, pełnych ziaren zboża (które są podstawową żywnością człowieka od tysięcy lat) oraz rafinowanego przez człowieka cukru (który jest produkowanym narkotykiem i podstawową trucizną ludzkości od kilku setek lat) jest w oczywisty sposób niegodziwe. To nieporozumienie umożliwia propagatorom spożywania cukru rozpowszechnianie bzdur mających na celu umacnianie zaniepokojonych matek w przekonaniu, że cukier jest potrzebny ich dzieciom do życia.

W roku 1973 Sugar Information Foundation (Fundacja Informacji Cukrowej) umieściła pełnostronicowe reklamy w ogólnokrajowych miesięcznikach. W rzeczywistości były one zakamuflowaną ucieczką, do jakiej była ona zmuszona po przegranej bitwie z Federalną Komisją Handlu toczonej w sprawie wcześniejszej kampanii reklamowej, która głosiła, że małe dawki cukru przed posiłkiem „zmniejszą” apetyt. „Węglowodany są wam potrzebne i właśnie cukier jest najlepiej smakującym węglowodanem”. Równie dobrze można powiedzieć, że każdy potrzebuje codziennie płynu. Na podobnej zasadzie wielu ludzi może też powiedzieć, że szampan jest najlepiej smakującym płynem. Ciekawe, jak długo Kobieca Unia Chrześcijaństwa pozwalałaby, aby lobby napojów alkoholowych propagowało taki punkt widzenia.

Użycie słowa „węglowodany” do opisu cukru rozmyślnie wprowadza w błąd. Odkąd wymaga się dokładnego podawania wartości pokarmowych na opakowaniach i puszkach, rafinowane węglowodany, takie jak cukier, są umieszczone razem z takimi węglowodanami, które mogą lub nie mogą być rafinowane. Szereg rodzajów węglowodanów jest dodawanych razem dając ogólną zawartość węglowodanów. W rezultacie następuje ukrycie zawartości cukru przed nieświadomym tego faktu klientem. W dużym stopniu do tego zamieszania przyczyniają się chemicy, którzy stosuje słowo „cukier” do opisu całej grupy substancji, które są podobne, ale nie identyczne.

Glukoza jest cukrem znajdującym się normalnie waz z innymi cukrami w owocach i warzywach. Jest podstawową substancją w metabolizmie wszystkich roślin i zwierząt. Wiele naszych podstawowych produktów żywnościowych jest zamienianych w naszych ciałach na glukozę. Glukoza jest zawsze obecna w naszej krwi i często zwana jest również „cukrem krwi”.

Dekstroza, zwana również „cukrem zbożowym”, jest wydobywana syntetycznie ze skrobi. Fruktoza jest cukrem owocowym. Maltoza jest cukrem pochodzącym ze słodu. Laktoza jest cukrem mlecznym. Sacharoza jest rafinowanym cukrem produkowanym z trzciny cukrowej i buraków cukrowych.

Glukoza zawsze była podstawowym elementem krwi ludzkiej. Uzależnienie od sacharozy jest czymś nowym w historii ludzkiego zwierzęcia. Stosowanie słowa „cukier” do opisu dwóch substancji, które wcale nie są do siebie podobne, które mają różne struktury chemiczne i w różny sposób wpływają na organizm, powoduje zamieszanie.

Umożliwia to głoszenie bzdurnych sugestii przez propagatorów spożywania cukru, którzy mówią nam jak ważny jest cukier jako podstawowy składnik ludzkiego ciała, jak jest utleniany w celu produkcji energii, jak jest metabolizowany wytwarzając ciepło itd. Opowiadają oczywiście o glukozie, która jest wytwarzana w naszych ciałach, ale słuchaczom wmawiają, że to chodzi o sacharozę, która jest produkowana w rafineriach. Sytuacja, w której słowo „cukier” może być używane na określenie glukozy zawartej w naszej krwi oraz sacharozy w Coca-coli, jest wprost wymarzona dla propagatorów spożywania cukru i jednocześnie bardzo niebezpieczna dla wszystkich pozostałych.

Ludzie skłaniani są do myślenia o swoich ciałach w taki sam sposób, w jaki myślą o swoich kontach bankowych. Są tak zaprogramowani, że kiedy podejrzewają, iż mają niski poziom cukru w krwi, sięgają po słodycze z automatu lub słodki napój w celu podniesienia jego poziomu. W rzeczywistości jest to najgorsza rzecz, jaką można zrobić. Poziom glukozy w ich krwi ma tendencję do obniżania się, ponieważ są uzależnieni od sacharozy. Ludzie, którzy odrzucają uzależnienie od sacharozy i obchodzą się bez niej, stwierdzają, że poziom glukozy w krwi powraca do normalnego i taki pozostaje.

Począwszy od końca lat 1960-tych miliony Amerykanów powróciły do naturalnych produktów spożywczych. Nowy typ sklepów, sklepy z naturalną żywnością, zachęcił wielu do rezygnacji z usług supermarketów. Naturalna żywność może

być instrumentem w przywracaniu zdrowia. Dla wielu ludzi „naturalne” zaczęło oznaczać „zdrowy”. W tej sytuacji propagatorzy spożywania cukru zaczęli wypaczać słowo „naturalne” w celu wprowadzenia w błąd opinii publicznej.

„Wykonane z naturalnych składników” – powtarzają w telewizji bez końca propagatorzy cukru zachwalając jeden produkt za drugim. Słowo „z” nie jest akcentowane w telewizji, a powinno. Nawet cukier rafinowany jest wytwarzany z naturalnych składników. To nic odkrywczego. Jego naturalne składniki to trzcina cukrowa i buraki cukrowe, ale słowo „z” z trudem przekonuje, że nadal zawiera on owe 90 procent elementów zawartych w trzcinie i burakach, które zostały zeń usunięte. Heroina także może być reklamowana jako wykonywana z naturalnych składników. Opium jest równie naturalne, jak burak cukrowy. Istotne jest to, co człowiek z nich wytwarza.

Jeśli chce się unikać cukru w supermarkecie istnieje tylko jedna pewna droga. Nie kupować niczego, dopóki nie stwierdzimy, że na etykiecie w widocznym miejscu widnieje prosty zapis: „bez dodatku cukru”. Stosowanie słowa „węglowodany” jako „naukowego określenia” cukrów stało się standardową strategią obroną propagatorów cukru i jego medycznych apologetów. Jest to ich zasłona bezpieczeństwa.

PRAWIDŁOWE ŁĄCZENIE ŻYWNOŚCI

Czy to będą słodzone płatki zbożowe, ciasto, czarna kawa na śniadanie, hamburgery z coca-colą na lunch czy obiad „smakosza” wieczorem, z punktu widzenia chemii przeciętna dieta amerykańska jest formułą, która gwarantuje bulgoty i kłopoty żołądkowe.

Jeśli nie wziąłeś za dużo insuliny i nie znajdujesz się w stanie szoku hipoglikemicznego, praktycznie nie ma potrzeby spożywania samego cukru. Ludzie potrzebują go tak samo jak nikotyny w tytoniu. Głód to jedna sprawa, a potrzeba to inna. Od czasów Imperium Perskiego do dzisiaj cukier najczęściej używany jest do poprawiania smaku pokarmów i napojów jako składnik dodawany w kuchni lub jako przyprawa podawana na stole. Pozostawmy na moment z boku znany efekt działania cukru (długo- i krótkoterminowy) na cały system i skoncentrujmy się na jego działaniu po spożyciu go razem z innymi codziennymi składnikami żywieniowymi.

Gdy babcia ostrzegała, że słodzone ciastka przed posiłkiem „zepsują twoją kolację”, wiedziała, co mówi. Jej wyjaśnienie nie jest może satysfakcjonujące dla chemika, ale jak wiele tradycyjnych aksjomatów z prawa Mojżeszowego dotyczącego żywności koszernej i rozdziału w kuchni zasady te są oparte na latach prób i błędów i są oczywiście prawdziwe. Większość współczesnych badań dotyczących łączenia składników pokarmowych jest niczym innym jak odkrywaniem rzeczy, które babcia przyjmowała za pewnik.

Każda dieta lub reżym przyjmowany jedynie w celu utraty wagi jest z definicji niebezpieczny. O otyłości mówi się i traktuje ją jako chorobę Ameryki XX wieku. Otyłość nie jest chorobą. Jest jedynie symptomem, ostrzeżeniem, że z ciałem, organizmem jest coś nie w porządku. Stosowanie diety w celu obniżenia masy ciała jest równie głupie i niebezpieczne, jak branie aspiryny w celu usunięcia bólu głowy, zamiast szukanie jego przyczyny. Usuwanie symptomu jest jak wyłączanie alarmu. Pozostawia przyczynę nietkniętą.

Każda dieta lub reżym stosowany obojętnie w jakim celu bez zamiaru przywrócenia pełni zdrowia całemu organizmowi jest niebezpieczny. Wielu otyłych ludzi jest niedożywionych, co mocno akcentuje w swojej wydanej w roku 1971 książce Overfed But Undernourished (Przekarmieni ale niedożywieni) dr H. Curtis Wood. Ograniczenie jedzenia może pogorszyć ten stan, chyba że człowiek skoncentruje się na jakości pokarmu zamiast na jego ilości.

Wielu ludzi – włącznie z lekarzami – przypuszcza, że wraz z obniżeniem wagi (masy) ciała obniża się ilość tłuszczu w organizmie. Każda dieta, która jednakowo traktuje wszystkie węglowodany, jest niebezpieczna. Każda dieta, która nie bierze pod uwagę jakości węglowodanów i nie tworzy ważnego dla życia i śmierci rozróżnienia między naturalnymi, nie rafinowanymi węglowodanami jak pełnie ziarna i warzywa oraz rafinowanymi przez człowieka, takimi jak cukier i biała mąka, jest niebezpieczna. Każda dieta, która pozwala na spożywanie rafinowanego cukru i białej mąki, bez względu na to jak bardzo „naukową” ma nazwę, jest niebezpieczna.

Odrzucenie cukru i białej mąki i zastąpienie ich pełnym ziarnem, warzywami i sezonowymi owocami jest podstawą każdego sensownego naturalnego reżymu żywienia. Zmieniając jakość węglowodanów można zmieniać jakość swojego życia i zdrowia. Jeśli jecie naturalne jedzenie dobrej jakości, jego ilość z reguły sama dba o siebie. Nikt nie zje pół tuzina buraków cukrowych lub całej skrzynki trzciny cukrowej. A nawet jeśli to zrobi, będzie to mniej niebezpieczne niż zjedzenie kilku uncji cukru.

Cukier wszystkich rodzajów – naturalne cukry, takie jakie znajdują się w miodzie i owocach (fruktoza), jak również rafinowany biały cukier (sacharoza) – ma skłonność do blokowania wydzielania soków żołądkowych oraz hamujący wpływ na naturalną zdolność ruchu żołądka. Cukry nie są trawione w ustach jak zboża lub w żołądku jak tkanki zwierzęce. Gdy są spożywane same, przechodzą szybko przez żołądek do jelita cienkiego. Gdy cukier jest jedzony z innymi składnikami pożywienia – na przykład mięsem i chlebem na kanapce – zatrzymuje się na pewien czas w żołądku. Cukier w chlebie i w coca-coli zostaje tam zatrzymany wraz z hamburgerem i czeka, aż zostaną one strawione. Podczas gdy żołądek pracuje nad białkiem zwierzęcym i rafinowaną skrobią chleba, dodatek cukru powoduje szybką fermentację kwasową za sprawą ciepła i dużej wilgotności panujących w żołądku.

Jedna kostka cukru w twojej kawie wypitej po kanapce wystarczy, aby zmienić żołądek w komorę fermentacyjną. Jeden napój gazowany wypity razem z hamburgerem wystarczy, aby zmienić twój żołądek w kolumnę rektyfikacyjną. Ziarno połączone z cukrem, bez względu na to, czy kupujesz je już scukrzone w pudełku, czy sam dodajesz do niego cukier, prawie zawsze gwarantuje fermentację kwasową.

Od niepamiętnych czasów przestrzegano naturalnego prawa dotyczącego łączenia składników pokarmowych. Zauważono, że ptaki jedzą owady o innej porze dnia niż ziarna. Inne zwierzęta mają tendencję do jedzenia jednego pożywienia naraz. Białko zwierząt jedzących mięso jest surowe i czyste.

Na wschodzie zgodnie z tradycją spożywa się yang przed yin. Zupa z miso (sfermentowanym białkiem ziarna soi – yang) na śniadanie, surową rybę (więcej białka – yang) na początku posiłku, potem ryż (który jest mniej yang niż mięso i ryba), a następnie warzywa, które są yin. Jeśli kiedykolwiek spożywałeś posiłek z tradycyjną rodziną japońską i naruszyłeś ten porządek, zapewne poprawi cię uprzejmie, ale bardzo stanowczo (jeśli byli twymi przyjaciółmi).

Prawo stosowane przez ortodoksyjnych żydów zabrania wielu połączeń w tym samym posiłku, zwłaszcza mięsa i produktów mlecznych. Specjalne przybory kuchenne są stosowane do posiłków mlecznych a inne do posiłków z mięsa, co wzmacnia przestrzeganie tabu u źródła pożywienia, czyli w kuchni.

Człowiek bardzo wcześnie nauczył się, że nieprawidłowe połączenie żywności może mieć wpływ na jego organizm. Gdy bolał go brzuch z powodu połączenia surowych owoców z ziarnem lub miodu z owsianką, nie sięgał po tabletkę hamującą wydzielanie kwasu. Nauczył się nie jeść w ten sposób. Gdy obżarstwo i nadmiar zaczęły się rozprzestrzeniać, powołano przeciwko nim normy religijne i przykazania. Obżarstwo jest grzechem głównym w większości religii, lecz niestety nie ma specjalnych ostrzeżeń religijnych ani przykazań dotyczących rafinowanego cukru, ponieważ nadużywanie cukru podobnie jak narkotyków nie występowało w czasach, kiedy spisywano święte księgi.

„Dlaczego musimy akceptować jako normalne to, co znajdujemy w wyścigu chorych i osłabionych ludzi” – zapytuje dr Herbert M. Shelton. – „Czy zawsze musimy przyjmować jako pewnik, że aktualne praktyki odżywiania się człowieka cywilizowanego są normalne… Cuchnące stolce, luźne stolce, zaparte stolce, kamykowate stolce, cuchnące gazy, zapalenie okrężnicy, hemoroidy, krwawienie przy oddawaniu stolca, konieczność używania papieru toaletowego – wszystko to stało się normalne”.8

Kiedy organizm trawi skrobię i złożone cukry (takie jak w miodzie i owocach), są one rozkładane na proste cukry zwane „monosacharydami”, które są użytecznymi substancjami – składnikami odżywczymi. Gdy skrobia i cukry są zjedzone razem i zachodzi fermentacja, zostają one rozłożone na dwutlenek węgla, kwas octowy, alkohol i wodę. Wszystkie te substancje, z wyjątkiem wody, są nie wykorzystywane – są truciznami.

W procesie trawienia białka rozkładane są na aminokwasy, które są wykorzystywanymi substancjami odżywczymi. Gdy białka są wymieszane z cukrem, gniją, rozkładają się na szereg ptomain i leukomain, które są nie wykorzystywanymi substancjami – truciznami.

Enzymatyczne trawienie żywności przygotowuje ją do wykorzystania przez nasze ciała, natomiast rozkład bakteryjny czyni ją dla nich nieprzydatną. Pierwszy proces daje nam substancje odżywcze, drugi truciznę.

Wiele z tego, co uchodzi za nowoczesne żywienie, jest związane z obsesją, manią podejścia ilościowego. Ciało traktowane jest jak konto bankowe. Odkładaj kalorie (tak jak dolary) i wybieraj energię. Odkładaj białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i substancje mineralne – zbilansowane ilościowo – dzięki czemu teoretycznie uzyskasz zdrowe ciało. Ludzie oceniani są dzisiaj jako zdrowi, jeśli mogą wyczołgać się z łóżka, dojść do biura i się podpisać. Jeśli nie mogą tego dokonać, wzywają lekarza, aby uznał ich za chorych i zastosował leczenie szpitalne lub kurację odpoczynkiem.

Co z tego, że spożywa się codziennie teoretycznie wymagane kalorie i substancje odżywcze, jeśli przypadkowe jedzenie w biegu, pokarm złożony z przekąsek, fermentuje i gnije w przewodzie pokarmowym. Jaki jest zysk z żywienia organizmu białkami, jeśli gniją one w przewodzie pokarmowym? Węglowodany fermentujące w przewodzie pokarmowym są przetwarzane na alkohol i kwas octowy, a nie na nadające się do strawienia monocukry.

„Aby spożywany pokarm był pożywieniem, musi być on strawiony” – ostrzegał już przed laty dr Shelton. – „On nie może gnić”.

Oczywiście ciało może pozbyć się trucizn wydalając je z moczem i poprzez pory; ilość trucizn w moczu może służyć jako wskaźnik tego, co się dzieje w jelicie cienkim. Ciało ustanowiło tolerancję dla tych trucizn, tak jak dopasowuje się stopniowo do wchłaniania heroiny. Ale jak powiada Shelton, „dyskomfort wynikający z akumulacji gazu, złego oddechu oraz cuchnących i nieprzyjemnych zapachów jest tak samo niepożądany jak obecność trucizn”.9

CUKIER A ZDROWIE PSYCHICZNE

W średniowieczu osoby targane wewnętrznymi konfliktami rzadko zamykano w odosobnieniu z powodu ich szaleństwa. Zamykanie ich rozpoczęło się dopiero w Oświeceniu, po tym jak cukier pokonał drogę od przepisu aptekarskiego do produkcji cukierków. „Wielkie odosobnianie chorych umysłowo”, jak nazywa to jeden z historyków,10 zaczęło się w końcu XIX wieku, kiedy spożycie cukru w Wielkiej Brytanii wzrosło w ciągu 200 lat od szczypty lub dwóch w beczce piwa do ponad dwóch milionów funtów rocznie W tym okresie londyńscy lekarze zaczęli dostrzegać i odnotowywać nieuleczalne fizyczne objawy „sugar blues”11.

Gdy osoby spożywające cukier nie manifestowały wyraźnych objawów fizycznych i lekarze byli z tego powodu zdezorientowani, pacjentów nie uznawano już za będących pod wpływem czarów, ale za szalonych, chorych psychicznie lub niezrównoważonych emocjonalnie. Lenistwo, zmęczenie, rozpasanie, niezadowolenie rodziców – każdy z tych powodów wystarczał do zamknięcia każdego poniżej 25 roku życia w którymś z pierwszych paryskich szpitali dla psychicznie chorych. Aby do nich trafić wystarczyły skargi zgłaszane przez rodziców, krewnych lub wszechpotężnych pastorów parafii. Mamki ze swymi dziećmi, nastolatki w ciąży, opóźnione lub uszkodzone dzieci, starcy, paralitycy, epileptycy, prostytutki lub lunatycy – zamykano każdego, kogo chciano usunąć z ulic lub pola widzenia. Szpitale psychiczne zastąpiły polowanie na czarownice i heretyków jako bardziej oświecona i humanitarna metoda kontroli społecznej. Lekarze i księża zajęli się brudną robotą oczyszczania ulic z niewygodnych osobników w zamian za królewskie przywileje.

Początkowo, gdy na podstawie dekretu królewskiego utworzono w Paryżu Szpital Ogólny, zamknięto w nim l procent jego mieszkańców. Od tego czasu do XX wieku wraz ze wzrostem konsumpcji cukru rosła – szczególnie w miastach – liczba ludzi umieszczanych w tym szpitalu. 300 lat później można już było z pomocą kontrolujących mózg leków psychotropowych zamieniać „emocjonalnie niezrównoważonych” ludzi w chodzące automaty.

Dzisiaj, pionierzy psychiatrii ortomolekularnej, tacy jak dr Abram Hoffer, dr Allan Cott, dr A. Cherkin, a także dr Linus Pauling, twierdzą, że choroby psychiczne są mitem i że zaburzenia emocjonalne mogą być pierwszym symptomem oczywistej niezdolności organizmu danego człowieka do zwalczenia stresu uzależnienia od cukru.

W swojej Orthomolecular Psychiatry (Psychiatrii Ortomolekularnej) dr Pauling pisze: „Funkcjonowanie mózgu i tkanki nerwowej jest w sposób bardziej wrażliwy zależne od tempa przebiegu reakcji chemicznych niż funkcjonowanie innych organów i tkanek. Uważam, że choroby umysłowe są w większości powodowane przez nienormalny przebieg reakcji determinowany przez budowę genetyczną i dietę, a także przez nienormalne stężenie molekularne niezbędnych substancji… Wybór pożywienia (i leków) w świecie, który przechodzi gwałtowne naukowe i technologiczne zmiany często może być daleki od właściwego”.12

Z kolei w Megavita.rn.in B3 Therapy for Schizophrenia (Terapii schizofrenii megadawkami witaminy B3) dr Abram Hoffer zauważa: „Pacjentom zaleca się stosowanie się do programu dobrego odżywiania z ograniczeniem sacharozy i bogatych w nią produktów”.13

Badania kliniczne prowadzone z dziećmi nadaktywnymi lub psychotycznymi, a także dziećmi z uszkodzeniami mózgu lub zaburzeniami w uczeniu się wykazały: „nienormalne wysoką historię rodzinną cukrzycy, to znaczy rodziców i dziadków, których organizm nie mógł kontrolować przyswajania cukru; nienormalnie wysoką ilość przypadków niskiego poziomu glukozy w krwi lub funkcjonalną hipoglikemię u badanych dzieci, co wskazuje, że ich system nie może dać sobie rady z cukrem; uzależnienie od wysokiego poziomu cukru w diecie wielu dzieci, których organizm nie daje sobie rady z jego przyswajaniem. Wywiad dotyczący historii diet pacjentów diagnozowanych jako schizofreników ujawnia, że wybierana przez nich dieta jest bogata w słodycze, cukierki, ciastka, kawę, napoje z kofeiną i żywność przygotowaną z użyciem cukru. Żywność, która stymuluje nadnercza, powinna być eliminowana lub ściśle ograniczona”.14

Awangarda nowoczesnej medycyny odkryła na nowo to, czego skromne czarownice nauczyły się dawno temu przez cierpliwe badanie natury.

„Przez ponad 20 lat pracy psychiatrycznej” – pisze dr Thomas Szasz – „nigdy nie spotkałem psychologa klinicznego, który doniósłby na podstawie planowanego testu, że pacjent jest normalną, zdrową psychicznie osobą. Podczas, gdy niektóre czarownice mogły przeżyć próbę wody przez pławienie, żaden «wariat» nie jest w stanie przejść pomyślnie testów psychologicznych… nie ma zachowania lub osoby, której nowoczesny psychiatra nie mógłby w sposób budzący zaufanie zdiagnozować jako nienormalnej lub chorej”.15

Tak też było w XVII wieku. Gdy wzywano doktora lub egzorcystę, znajdował się on pod presją, aby coś zrobić. Gdy jego starania nie przynosiły skutku, biedny pacjent musiał być usunięty z drogi. Często mówi się, że chirurdzy zakopują swoje błędy. Lekarze i psychiatrzy dla odmiany usuwają je, zamykając w odosobnieniu.

W latach 1940-tych dr John Tintera odkrył ponownie doniosłą wagę systemu endokrynologicznego, szczególnie gruczołów nadnerczy, w „patologicznym działaniu mózgu,,

lub „leniwym mózgu”. Analizując 200 przypadków leczenia z hipoadrenokortyzmu (brak odpowiedniej produkcji hormonu kory nadnerczy lub brak równowagi między tymi hormonami) odkrył, że główne skargi jego pacjentów były często podobne do tych, jakie stwierdzał u osób, których organizm nie mógł dać sobie rady z cukrem: zmęczenie, nerwowość, depresja, obawy, łaknienie słodyczy, niezdolność metabolizowania alkoholu, alergie, niskie ciśnienie krwi. Sugar blues!

Dr Tintera zaczął nalegać, aby wszyscy jego pacjenci poddali się czterogodzinnemu testowi tolerancji glukozy (Glucose Tolerance Test; w skrócie GTT) w celu stwierdzenia, czy ich organizm może metabolizować cukier. Wyniki były tak zaskakujące, że laboratoria dwukrotnie sprawdziły swoje techniki, a następnie przeprosiły za coś, co uznały za nieprawidłowe odczyty. To, co ich zadziwiło, to niskie, mocno spłaszczone krzywe uzyskane u niezrównoważonych emocjonalnie młodocianych. Ta procedura laboratoryjna była wcześniej stosowana tylko u pacjentów z objawami fizycznymi nasuwającymi podejrzenie cukrzycy.

W definicji schizofrenii Dorianda (dementia praecox Bleulera) znajdujemy zdanie: „często rozpoznawana podczas lub krótko po dojrzewaniu” – a w odniesieniu do hebefrenii i katatonii: „występuje wkrótce po osiągnięciu dojrzałości”.

Wydawać się może, że warunki te powstają lub zaostrzają się w czasie dojrzewania, ale sięgając do przeszłości pacjentów często odkrywa się wskazania, które były obecne podczas urodzin, w pierwszym roku życia, a także w latach przedszkolnych oraz szkoły podstawowej. Każdy z tych okresów posiada swój własny charakterystyczny obraz kliniczny. Obraz ten staje się bardziej znaczący w momencie osiągnięcia dojrzałości i często powoduje, że pracownicy szkolni skarżą się na młodzieńcze wykroczenia lub niedostateczne osiągnięcia.

Przeprowadzony w każdym z tych okresów test tolerancji glukozy powinien zaalarmować rodziców i lekarzy. Może on zaoszczędzić im niezliczonych godzin czasu i małych fortun traconych na poszukiwanie w psychice dziecka i środowisku domowym wątpliwych przyczyn jego niedopasowania.

Negatywizm, nadaktywność i uparta niechęć do dyscypliny są dostatecznymi wskazaniami do przeprowadzenia przynajmniej minimum testów laboratoryjnych: badania moczu i morfologii, określenia poziomu jodu związanego z białkiem (PBI) i pięciogodzinnego testu tolerancji glukozy. Test tolerancji glukozy powinien być wykonany u małego dziecka mikrometodą, która zaoszczędzi mu urazu. W rzeczywistości nalegam, aby te 4 testy obowiązywały rutynowo wszystkich pacjentów, nawet zanim zostanie przeprowadzony wywiad i badanie fizyczne.

W prawie wszystkich dyskusjach dotyczących uzależnienia od leków, alkoholizmu i schizofrenii stwierdza się, że nie ma definitywnego typu konstytucyjnego, który byłby podatny na te przypadłości. Prawie zawsze stwierdza się, że wszystkie te osoby są emocjonalnie niedojrzałe. Od dawna staramy się przekonać lekarzy, bez względu na to, czy zajmują się oni psychiatrią, genetyką, czy fizjologią, do uznania, że jeden typ indywidualności endokrynologicznej przeważa w większości tych przypadków: hipoadrenokortyczny.16

Tintera opublikował kilka epokowych artykułów medycznych. Wielokrotnie podkreślał, że poprawa, złagodzenie, uśmierzenie lub leczenie „zależy od odtworzenia normalnych funkcji całego organizmu”. Pierwszym, co zapisywał, była odpowiednia dieta. Wielokrotnie mówił, że „nie da się przecenić doniosłości diety”. Wprowadzał daleko idące trwałe zakazy używania cukru w jakiejkolwiek postaci i pod jakimkolwiek pretekstem.

Podczas gdy Egas Moniz z Portugalii odbierał nagrodę Nobla za wynalezienie lobotomii w celu leczenia schizofrenii, nagrodą Tintery było nękanie i napastowanie przez mędrców zorganizowanej medycyny. Chociaż daleko idące implikacje dotyczące cukru jako przyczyny tego, co się nazywa „schizofrenią”, mogły być publikowane w czasopismach medycznych, pozostawał osamotniony i ignorowany. Był tolerowany, dopóki ograniczał się do „swojego terytorium” – endokrynologii. Nawet kiedy sugerował, że alkoholizm jest związany z uszkodzeniem nadnerczy wskutek nadużycia cukru, nikt go nie słuchał, albowiem medycy zdecydowali, że w alkoholizmie nie ma dla nich nic do roboty, i scedowali ten temat na stowarzyszenia Anonimowych Alkoholików. Gdy jednak Tintera ośmielił się zasugerować w powszechnie dostępnym magazynie, że „mówienie o alergiach jest śmieszne, w sytuacji gdy jest ich tylko jeden rodzaj, który jest przejawem uszkodzenia gruczołów nadnerczy… przez cukier”, wzięto go na celownik.

Same alergie powodują wielki rozgłos. Alergicy zabawiali się nawzajem przez lata skargami na egzotyczne alergie – od sierści konia po ogon homara. I tu pojawia się ktoś, kto mówi, że to wszystko jest bez znaczenia, że wystarczy przestać jeść cukier i trzymać się z dala od niego.

Przypuszczalnie przedwczesna śmierć Tintery w roku 1969 w wieku 57 lat ułatwiła profesji medycznej zaakceptowanie odkryć, które wydawały się jej przedtem tak samo odległe, jak proste zasady medycyny orientalnej dotyczące genetyki i diety, yin i yang. Dziś lekarze na całym świecie powtarzają to, co

Tintera głosił wiele lat temu: nikt pod żadnym pozorem nie powinien zaczynać tego, co nazywa się „leczeniem psychiatrycznym”, bez wcześniejszego przeprowadzenia testu tolerancji glukozy w celu ustalenia, czy organizm danej osoby jest zdolny do przyswajania cukru.

Tak zwana medycyna prewencyjna idzie dalej i sugeruje, że jeśli myślimy, że nasz organizm może przyswajać cukier, ponieważ początkowo mieliśmy sprawne nadnercza, lepiej nie czekajmy na sygnały ich uszkodzenia. Zdejmijmy z nich ciężar już teraz usuwając cukier we wszystkich formach, zaczynając od tej szklanki gazowanego napoju, którą trzymamy w ręku.

Doprawdy aż kręci się w głowie, kiedy rzuci się okiem na to, co nazywamy historią medycyny. Przez stulecia zagubieni ludzie byli paleni za czary, egzorcyzmowani z powodu opętania, zamykani z powodu chorób umysłowych, torturowani z powodu szaleństwa masturbacji, leczeni z powodu chorób psychicznych i poddawani lobotomii z powodu schizofrenii. Ilu pacjentów uwierzyłoby, gdyby miejscowy uzdrowiciel powiedział im, że jedyną rzeczą, jaka powoduje ich dolegliwości, jest „sugar blues”?

OD TŁUMACZA

(Ponieważ nic tak nie przekonuje czytelnika, jak własne

przeżycia autora, pozwalam sobie przytoczyć fragment

4 rozdziału „Hipoglikemia” książki Alchemia Zdrowia Żywii Pląskowskiej, który opowiada o jego perypetiach zdrowotnych)

Bywa też inaczej – czasem chory znajduje rozwiązanie bez pomocy lekarza. Tak stało się w przypadku Williama Dufty’eigo

W dzieciństwie nagradzany słodyczami – przecież tak się postępuje na całym świecie – w szkole zamiast drugiego śniadania zajadał batoniki czekoladowe (proszę się przyjrzeć naszym sklepikom szkolnym!). Pił stale „pożywne” mleko z maltozą (malted milk). Był typowym przykładem amerykańskiego dziecka a później młodego chłopca. Typowe były też jego dolegliwości. W pierwszym rzędzie uporczywy trądzik młodzieńczy na całym ciele. Gimnastyka i basen stały się udręką. Jak można pokazać światu taką okropną skórę.

Następny etap to służba wojskowa. Zakupy w kantynach i nadmiar słodyczy, mleka z maltozą, słodkiej kawy, ciast, czekolady, coca-coli itp. Skutki: krwawiące hemoroidy w wieku dwudziestu paru lat! Pełzające zapalenie płuc, wielomiesięczny pobyt w szpitalu. To już okres drugiej wojny światowej. Gdy wreszcie za pomocą fortelu wydostał się ze szpitala i wrócił swojej jednostki, został wysłany na Saharę. Nadal słaby i chory. l wtedy nastąpił cud. Na Saharze nie było kantyn wojskowych. Żołnierze byli skazani na wyżywienie tubylcze. Wszystkie dolegliwości ustąpiły. Siły wracały z dnia na dzień. Doskonałe zdrowie nie opuszczało Dufty’ego i po przeniesieniu jego jednostki do Francji. W Wogezach jedli również to co miejscowa ludność, a ponieważ nadal trwała wojna pożywienie stanowił czarny chleb, konina, króliki i wiewiórki. Mimo ostrej zimy nie miał nawet marnego kataru Po zakończeniu wojny i powrocie do Stanów nastąpił, rzecz jasna, powrót do dawnego stylu życia. Ciasta, coca-cola, bita śmietana z cukrem, mleko z maltozą, czekolada… Skutki nie dały na siebie czekać. Temperatura niewiadomego pochodzenia, odnowienie się hemoroidów, mononucleoza, malaria i dziesiątki innych chorób. W końcu nasz pacjent trafił do znajomego lekarza, który przepisał mu zmianę odżywiania. Jednak trudno było zerwać z dawnymi przyzwyczajeniami. I wtedy do rąk Dufty’ego trafiła mała książeczka, której sens zamknąć można w prostym zdaniu: “Jeśli jesteś chory, to jest twoja własna wina. Wynik błędów, jakie popełniasz”.

Nagle przypomniały mu się dwa zdarzenia z dawnej przeszłości. Pierwsze, to spotkanie z Glorią Swanson. Ta słynna z wiecznej młodości gwiazda filmowa prowadziła specjalny styl życia, którego podstawą było naturalne odżywianie. Spotkanie miało miejsce na pikniku. Gloria Swanson nie tknęła niczego z przygotowanego dla gości jedzenia. Przyniosła własne. Do dziś

dnia pamiętał wspaniały smak owocu, którym go poczęstowała. Owocu dojrzałego na drzewie, a nie w dojrzewalni. I grymas obrzydzenia, jaki pojawił się na jej twarzy na widok kostki cukru, którą wrzucał do kawy. Powiedziała wtedy cicho: „To jest śmiertelna trucizna”. Powiedziała mu również, że wie już dzisiaj, iż każdy musi się sam tej prawdy nauczyć, że cena tej nauki jest wysoka; że jest to droga ciężkich doświadczeń, Drugie wydarzenie dotyczyło wojny w Wietnamie. W 1956 roku pewien japoński filozof powiedział mu w rozmowie: Jeśli naprawdę chcecie opanować Północny Wietnam, wyślijcie tam swoje kantyny wojskowe – cukier, ciastka i coca-colę. To pokona ich szybciej niż bomby”.

Czyż choroby nie były ciężkim doświadczeniem, I czy naprawdę odzyskanie zdrowia na pustyni i w Wogezach niczego go nie nauczyło?

Dufty wyrzucił z domu cukier i słodycze. Okazało się, że trzeba było wyrzucić również wszystkie konserwy – też zawierały cukier. Następne dwa dni to był czysty koszmar. Mdłości, obezwładniający ból głowy, niemożność wykonania jakiegokolwiek ruchu. Jednak po paru dniach nastąpił niemal cud. Noc przespana kamiennym snem. Przebudzenie z uczuciem odnowy. Zmiany następowały z dnia na dzień. Odnalezienie smaku w prostych potrawach. Cofanie się dolegliwości. Przestały krwawić dziąsła i hemoroidy. Wracało zdrowie.

Na okładce książki Williama Dufty’ego są dwa jego zdjęcia. Na późniejszym wygląda na człowieka o dwadzieścia lat młodszego.

Przełożył Jerzy Florczykowski

Przypisy:

1. William Coda Martin, „When is a Food a Food—and When a Poison?” („Kiedy pokarm jest pokarmem, a kiedy trucizną?”), Michigan Organie News, marzec 1957, str. 3.

2. ibid.

3. Elmer Verner McCollum, A History of Nutrition: A Sequence of ideas in Nutritional lnvestigation, Houghton Miiflin Co., Boston , 1957, str. 87.

4. op. cit., str. 88.

5. op. cit., str. 86.

6. Weston A. Price, Nutrition and Physical Degeneration: Diets and Their Effects, The American Academy of Applied Nutrition, Kalifornia, 1939,1948.

7. Ernest A. Hooton, Apes, Men and Morons, Putnam, Nowy Jork, 1937.

8. H.M. Shelton, Food Combining Made Easy, Shelton Health School , Teksas, 1951, str, 32.

9. op. cit., str. 34.

10. Michel Foucault, Madness and Civilization: A History of insanity in the Age of Reason, przekład (na język angielski) R. Howard, Pantheon, Nowy Jork, 1965.

11. Pojęciem „Sugar Blues” William Dufty określa zespół fizycznych i umysłowych problemów spowodowanych spożywaniem przez ludzi rafinowanej sacharozy, zwanej powszechnie cukrem. – Przyp. tłum.

12. Linus Pauling, „Orthomolecular Psychiatry”, Science, W. 160, 19 kwiecień 1968, str. 265-271.

13. Abram Hoffer, „Megavitamin B3 Therapy for Schizophrenia”, Canadian Psychiatrie Association Joumal, vol. 16, 1971, str. 500.

14. Allan Cott, „Orthomolecular Approach to the Treatment of Leaming Disabilities”, streszczenie przedruku artykułu wydanego przez Huxley Institute for Biosocial Research, Nowy Jork.

15. Thomas S. Szasz , The Manufacture of Madness: A Comparative Study of the Inquisition and the Mentol Health Movement, Harper & Row, Nowy Jork, 1970.

16. John W. Tintera , Hypoadrenocorticism, Adrenal Metabolic Research Society of the Hypoglycemia Foundation, Inc., Mt Vemon, Nowy Jork, 1969.

About these ads

232Komentarze

 1. kikka
  Napisano 02/04/2011 w 00:46 | Permalink | Odpowiedz

  Witam, chciałam tylko zasugerować, żebyście zawijali wpisy, na blogu jestem któryś raz z rzędu i po tytułach wpisów itd. wydaje się ciekawy, natomiast te tasiemce na głównej bardzo skutecznie zniechęcają (przynajmniej mnie) do przeglądania zawartości. Niestety ale wygląd też wpływa na to, czy odwiedzający będą tu wracać, czy też nie, dlatego to taka moja mała rada. Pozdrawiam

 2. Napisano 08/11/2012 w 13:05 | Permalink | Odpowiedz

  It’s actually a great and useful piece of info. I’m happy that you
  simply shared this useful information with us.
  Please keep us informed like this. Thank you
  for sharing.

 3. Napisano 18/01/2013 w 09:28 | Permalink | Odpowiedz

  This is my first time pay a quick visit at here and i am truly happy to read everthing
  at one place.

 4. Napisano 24/02/2013 w 15:23 | Permalink | Odpowiedz

  Hi, i think that i saw you visited my site so i came to “return the
  favor”.I am trying to find things to enhance my site!
  I suppose its ok to use some of your ideas!!

 5. Napisano 07/04/2013 w 17:34 | Permalink | Odpowiedz

  Heya this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors
  or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 6. Napisano 08/04/2013 w 05:06 | Permalink | Odpowiedz

  This is very attention-grabbing, You’re an excessively skilled blogger. I’ve joined
  your feed and sit up for seeking extra of your magnificent post.

  Additionally, I have shared your web site in my social networks

 7. Napisano 08/04/2013 w 22:56 | Permalink | Odpowiedz

  Somebody necessarily help to make severely posts I’d state. This is the first time I frequented your web page and so far? I surprised with the research you made to create this particular publish amazing. Magnificent process!

 8. Napisano 09/04/2013 w 15:44 | Permalink | Odpowiedz

  Hi there, I log on to your blog daily. Your writing style is awesome, keep up the good work!

 9. Napisano 13/04/2013 w 02:58 | Permalink | Odpowiedz

  I’m gone to tell my little brother, that he should also pay a visit this web site on regular basis to take updated from hottest news.

 10. Napisano 13/04/2013 w 06:01 | Permalink | Odpowiedz

  Magnificent web site. Lots of useful info here. I’m sending it to several pals ans also sharing in delicious. And naturally, thank you on your sweat!

 11. Napisano 13/04/2013 w 15:25 | Permalink | Odpowiedz

  My brother suggested I might like this blog. He was
  totally right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had
  spent for this information! Thanks!

 12. Napisano 14/04/2013 w 13:40 | Permalink | Odpowiedz

  Hello there! This blog post couldn’t be written much better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I’ll forward this
  information to him. Pretty sure he’ll have a very good read. Thank you for sharing!

 13. Napisano 15/04/2013 w 10:58 | Permalink | Odpowiedz

  This is my first time pay a quick visit at here and i am
  really pleassant to read all at alone place.

 14. Napisano 16/04/2013 w 05:13 | Permalink | Odpowiedz

  Awesome blog you have here but I was curious about if you knew of any
  message boards that cover the same topics talked about here?

  I’d really love to be a part of group where I can get comments from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Many thanks!

 15. Napisano 16/04/2013 w 08:35 | Permalink | Odpowiedz

  You are so awesome! I don’t believe I’ve read through a single thing like this before.
  So good to find somebody with some genuine thoughts on this subject matter.
  Seriously.. many thanks for starting this up. This site is one thing that is needed on the internet, someone with a bit of originality!

 16. Napisano 16/04/2013 w 17:24 | Permalink | Odpowiedz

  I every time emailed this website post page to all my friends,
  because if like to read it next my links will too.

 17. Napisano 17/04/2013 w 10:01 | Permalink | Odpowiedz

  An intriguing discussion is definitely worth comment. I do think that you
  ought to write more about this subject matter, it may not be
  a taboo matter but typically people do not speak
  about these issues. To the next! All the best!!

 18. Napisano 19/04/2013 w 19:12 | Permalink | Odpowiedz

  I’ve been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts in this sort of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site. Reading this info So i am satisfied to exhibit that I’ve a very just right uncanny
  feeling I came upon just what I needed. I so much certainly will make sure to do not forget this website and provides
  it a glance on a continuing basis.

 19. Napisano 20/04/2013 w 02:28 | Permalink | Odpowiedz

  I believe what you said made a lot of sense. But,
  think about this, suppose you added a little information?
  I mean, I don’t want to tell you how to run your website, but what if you added a headline that grabbed folk’s
  attention? I mean RAFINOWANY CUKIER – NAJSŁODSZA TRUCIZNA
  - William Dufty ***PUBLIC-DISORDER*** is a little vanilla.
  You ought to look at Yahoo’s home page and note how they create news headlines to get people to open the links. You might try adding a video or a picture or two to get readers excited about what you’ve got to say.

  In my opinion, it would bring your website a little bit more interesting.

 20. Napisano 21/04/2013 w 02:50 | Permalink | Odpowiedz

  Excellent post! We are linking to this great content on our website.
  Keep up the good writing.

 21. Napisano 21/04/2013 w 11:05 | Permalink | Odpowiedz

  Greetings! Very helpful advice within this post!

  It is the little changes that make the largest changes.
  Thanks for sharing!

 22. Napisano 21/04/2013 w 19:54 | Permalink | Odpowiedz

  Hi there! I know this is kind of off topic but I was
  wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my
  comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m
  having difficulty finding one? Thanks a lot!

 23. Napisano 24/04/2013 w 02:43 | Permalink | Odpowiedz

  Hey There. I found your blog using msn. This is a really
  well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read
  more of your useful info. Thanks for the post. I’ll definitely return.

 24. Napisano 24/04/2013 w 03:51 | Permalink | Odpowiedz

  We stumbled over here coming from a different web page
  and thought I may as well check things out.
  I like what I see so now i am following you. Look
  forward to looking into your web page for a second time.

 25. Napisano 26/04/2013 w 23:24 | Permalink | Odpowiedz

  I read this piece of writing completely concerning the difference of latest and preceding technologies, it’s amazing article.

 26. Napisano 27/04/2013 w 00:51 | Permalink | Odpowiedz

  Excellent way of telling, and pleasant post to obtain facts regarding my presentation subject
  matter, which i am going to deliver in college.

 27. Napisano 28/04/2013 w 05:41 | Permalink | Odpowiedz

  I comment whenever I appreciate a post on a website or I have something to valuable to contribute to the conversation.

  Usually it is a result of the fire displayed in the article I looked at.
  And after this post RAFINOWANY CUKIER – NAJSŁODSZA TRUCIZNA
  - William Dufty ***PUBLIC-DISORDER***. I was actually excited enough to post a comment ;) I do have a couple of questions
  for you if it’s allright. Could it be only me or do a few of these comments look like written by brain dead folks? :-P And, if you are writing at additional places, I would like to keep up with you. Could you list every one of all your community pages like your linkedin profile, Facebook page or twitter feed?

 28. Napisano 28/04/2013 w 06:08 | Permalink | Odpowiedz

  Hello, I enjoy reading through your article. I like to write
  a little comment to support you.

 29. Napisano 29/04/2013 w 02:14 | Permalink | Odpowiedz

  Thanks for sharing your thoughts about car insurance by the day online.
  Regards

 30. Napisano 29/04/2013 w 15:29 | Permalink | Odpowiedz

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it
  helped me out much. I hope to give something back and help others like you aided me.

 31. Napisano 30/04/2013 w 22:58 | Permalink | Odpowiedz

  Hi, Neat post. There is a problem along with your web site in internet explorer, would test this?
  IE nonetheless is the market chief and a large element of other people will miss your magnificent
  writing because of this problem.

 32. Napisano 01/05/2013 w 09:01 | Permalink | Odpowiedz

  Excellent website. Plenty of helpful information here.
  I am sending it to several pals ans additionally sharing in delicious.
  And obviously, thank you on your sweat!

 33. Napisano 01/05/2013 w 22:21 | Permalink | Odpowiedz

  fantastic put up, very informative. I ponder why the opposite specialists of this
  sector do not understand this. You must continue your
  writing. I’m sure, you’ve a great readers’ base already!

 34. Napisano 02/05/2013 w 04:07 | Permalink | Odpowiedz

  I seldom comment, however i did some searching and wound up here RAFINOWANY CUKIER
  – NAJSŁODSZA TRUCIZNA – William Dufty ***PUBLIC-DISORDER***.
  And I do have 2 questions for you if it’s allright. Is it only me or does it give the impression like some of these responses come across like coming from brain dead people? :-P And, if you are writing on other social sites, I’d like
  to keep up with anything fresh you have to post. Could you
  list of all of all your social pages like your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?

 35. Napisano 02/05/2013 w 16:10 | Permalink | Odpowiedz

  Good response in return of this issue with genuine
  arguments and explaining all concerning that.

 36. Napisano 02/05/2013 w 21:51 | Permalink | Odpowiedz

  I’ve read a few just right stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting. I wonder how a lot effort you put to create this kind of excellent informative web site.

 37. Napisano 03/05/2013 w 02:51 | Permalink | Odpowiedz

  Excellent website you have here but I was curious
  about if you knew of any user discussion forums that cover the same topics discussed
  here? I’d really like to be a part of online community where I can get suggestions from other experienced individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Thanks!

 38. Napisano 03/05/2013 w 05:14 | Permalink | Odpowiedz

  Good day! This is my first visit to your blog!
  We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
  Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a wonderful job!

 39. Napisano 03/05/2013 w 05:14 | Permalink | Odpowiedz

  With this type of very essential information, there are now numerous parents and physicians which are re-evaluating the root problem from the ADHD labels and symptoms.
  This really is very critical so to obtain the kids off in the ADHD drugs, unless
  it truly is definitely needed for couple of “Real” ADHD diagnoses which are genuine.

 40. Napisano 05/05/2013 w 16:50 | Permalink | Odpowiedz

  Hi, of course this paragraph is really nice and I have learned lot of things from it about blogging.
  thanks.

 41. Napisano 05/05/2013 w 23:43 | Permalink | Odpowiedz

  It’s truly a great and useful piece of information. I’m
  satisfied that you shared this useful information with us.
  Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 42. Napisano 06/05/2013 w 03:59 | Permalink | Odpowiedz

  Wow! This blog looks exactly like my old one! It’s on a completely different topic but it has pretty much the same layout and design. Superb choice of colors!

 43. Napisano 06/05/2013 w 10:25 | Permalink | Odpowiedz

  whoah this blog is wonderful i love studying your posts.
  Keep up the good work! You recognize, lots of people are hunting around for this info, you could
  aid them greatly.

 44. Napisano 06/05/2013 w 13:29 | Permalink | Odpowiedz

  I’ve been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me.

  Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 45. Napisano 07/05/2013 w 00:37 | Permalink | Odpowiedz

  I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts in this kind of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website. Studying this information So i’m happy to convey that I’ve a very good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most unquestionably will make sure to don?t put out of your mind this site and provides it a look regularly.

 46. Napisano 07/05/2013 w 02:00 | Permalink | Odpowiedz

  I have fun with, result in I found just what I
  was looking for. You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 47. Napisano 09/05/2013 w 22:37 | Permalink | Odpowiedz

  Hi there, I read your blogs on a regular
  basis. Your humoristic style is witty, keep up the good work!

 48. Napisano 10/05/2013 w 02:54 | Permalink | Odpowiedz

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but definitely you’re going to a famous blogger
  if you are not already ;) Cheers!

 49. Napisano 10/05/2013 w 04:43 | Permalink | Odpowiedz

  This page truly has all of the information and facts I
  wanted concerning this subject and didn’t know who to ask.

 50. Napisano 10/05/2013 w 14:52 | Permalink | Odpowiedz

  Hello, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when
  opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted
  to give you a quick heads up! Other then that, great blog!

 51. Napisano 10/05/2013 w 18:32 | Permalink | Odpowiedz

  This site was… how do you say it? Relevant!!

  Finally I’ve found something that helped me. Thank you!

 52. Napisano 10/05/2013 w 21:21 | Permalink | Odpowiedz

  What’s up to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this web page, and your views are fastidious designed for new visitors.

 53. Napisano 11/05/2013 w 00:15 | Permalink | Odpowiedz

  What’s up, every time i used to check webpage posts here in the early hours in the morning, for the reason that i like to gain knowledge of more and more.

 54. Napisano 11/05/2013 w 04:26 | Permalink | Odpowiedz

  Hello my friend! I want to say that this post is awesome, nice written and include approximately all significant infos.
  I would like to look more posts like this .

 55. Napisano 11/05/2013 w 20:33 | Permalink | Odpowiedz

  I’m gone to tell my little brother, that he should also visit this weblog on regular basis to get updated from hottest news.

 56. Napisano 12/05/2013 w 22:16 | Permalink | Odpowiedz

  I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s equally educative
  and interesting, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something which not enough people are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I stumbled across this in my hunt for something regarding this.

 57. Napisano 13/05/2013 w 10:56 | Permalink | Odpowiedz

  By saving your precious time, you can concentrate more on the backlinks, to increase your search engine ranking in a
  fast way. This tool allows you to track numerous keyword rankings like # backlinks, #pagerank and #daily,
  weekly and monthly changes in your rankings. As webmasters, we need to remember that SEO cannot bring immediate results.

 58. Napisano 13/05/2013 w 11:46 | Permalink | Odpowiedz

  The majority search engines will grade your site partly based on how many different sites
  connect to you. If your competitor has been advertising in that site,
  perhaps there is a market for your product as well.

  In a nutshell a keyword map provides a framework to undertake
  several web marketing activities such as PPC management,SEO and
  web design.

 59. Napisano 13/05/2013 w 21:21 | Permalink | Odpowiedz

  Travel Insurance USA offers adequate coverage for health and accidental expenses during the period of
  your stay overseas. For small types, most insurance companies’ benefit from pooled rates according to which a homogeneous rate is applied to all such communities, although it has grown into more common to dab separate pooled prices for groups with significantly better and also worse experience than that with the total class. Vouchers for your regular prescription maintenance or other prescription drugs can easily save a bundle on cash out-of-pocket expenses.

 60. Napisano 14/05/2013 w 06:11 | Permalink | Odpowiedz

  This way you can easily compare quotes from the different companies online.

  There is no dearth of resources in today’s Internet era. Place added safety solutions on your car: Using security goods like alarm systems, immobilizer, and further standard equipments will assist you to have some savings with the vehicle insurance quote you choose.

 61. Napisano 14/05/2013 w 14:32 | Permalink | Odpowiedz

  I usually do not leave a leave a response, but I browsed some responses on this page RAFINOWANY CUKIER – NAJSŁODSZA TRUCIZNA – William
  Dufty | ***PUBLIC-DISORDER***. I do have 2 questions for you if you tend not to mind.

  Could it be just me or do some of the responses look like they are
  left by brain dead folks? :-P And, if you are posting on other online
  social sites, I’d like to keep up with everything new you have to post. Would you make a list of the complete urls of your social community pages like your twitter feed, Facebook page or linkedin profile?

 62. Napisano 14/05/2013 w 16:00 | Permalink | Odpowiedz

  That as well gives a valuable backlink aimed at your website.
  Save your company or individual Internet business some money and try some of the many free online tools that
  can be obtained. s rankings you need a good SEO tool for rank checking.

 63. Napisano 14/05/2013 w 19:26 | Permalink | Odpowiedz

  In order to perform this specific goal, probably none with the readily
  available programs while valuable as well as practical
  because backlink checker. Its main drawback is that it never shows more than 1,000
  links for a specified domain, so you’ll have to damp internal links and check links to deeper pages to get a complete picture of a website’s backlink profile.
  and DMOZ directories and many other important factors.

 64. Napisano 14/05/2013 w 22:13 | Permalink | Odpowiedz

  Hi there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on.

  Any tips?

 65. Napisano 15/05/2013 w 11:07 | Permalink | Odpowiedz

  In this way you will avoid a long-term negative effect on your traffic and
  sales. Before signing up for a service, you can ask the SEO
  company to show you the directory list. Government
  web pages sometimes link to content about an agency or its programs.

 66. Napisano 15/05/2013 w 22:35 | Permalink | Odpowiedz

  Unfortunately, saving cash can also take lots of time.
  It also leads us to the relevance of acquiring cheap home insurance quotes.

  When you are looking out to buy a home, you should understand it is a matter of considerable investment and a lot of trouble on your part.

 67. Napisano 16/05/2013 w 01:01 | Permalink | Odpowiedz

  Competition Manager – Keyword Generator – Search Engine Submission – Metatag Tool – Reciprocal Link Checker – Keyword Density Analysis – Spider Tester – Google Suggest Scraper
  Tool – Google Rank Checker Tools – Search Engine Saturation –
  Page Comparison Tool – Keyword List Generator – Link Suggest Tool – Whois.
  Their new, Nearby update allows users to see recommendations from friends and catalogs spots
  that Facebook friends have checked into or liked. Through this kind of
  software, you will be able to get thousands of profitable keywords and why some
  of your keywords are not generating enough traffic.

 68. Napisano 16/05/2013 w 06:27 | Permalink | Odpowiedz

  I am really loving the theme/design of your website. Do you ever run into
  any browser compatibility issues? A few of my blog readers have complained
  about my website not operating correctly in Explorer
  but looks great in Firefox. Do you have any solutions to help fix this issue?

 69. Napisano 16/05/2013 w 11:10 | Permalink | Odpowiedz

  Backlink Watch is a web based backlink checker that helps you not solely see what sites link to a web page, but in
  addition offers you some information for SEO evaluation, such because the title
  of the linking web page, the anchor text of the link, whether the hyperlink is
  dofollow or nofollow, etc. If you desire for beating your
  competitor’s rankings, then you must track the source of their backlinks and strive to get backlinks from those respective websites. It should get the highest mark for a website design indeed.

 70. Napisano 17/05/2013 w 04:23 | Permalink | Odpowiedz

  Not all companies are out to rip you off, as some
  actually have good intentions. If you are in the process of using the bum marketing method for income generation through affiliate sales, or by selling your own products, then you are already well aware of just how slow and frustrating it can be to get any kind
  of momentum, let alone your first sale. Basically, the process of
  getting this traffic involves the following 3 main process:.

 71. Napisano 17/05/2013 w 06:34 | Permalink | Odpowiedz

  Backlink checker is very important for making out the exact place
  where your website stands on search engines. It is
  important for you to regularly do a backlink
  check to ensure that the links you have still exist. Some of these sites may be
  similar to your own, but others may be article directories.

 72. Napisano 17/05/2013 w 08:27 | Permalink | Odpowiedz

  Many insurance companies these days offer specific discounts on the home insurance
  premiums if you have home safety devices installed.
  There are so many insurance choices and agents out there,
  all of which sell comparable home insurance policies for
  different rates. Make sure you include all the necessary information so that you get an accurate quote for your coverage
  needs.

 73. Napisano 17/05/2013 w 09:17 | Permalink | Odpowiedz

  I seriously love your website.. Pleasant colors & theme.
  Did you develop this web site yourself? Please reply back as I’m trying to create my very own website and want to learn where you got this from or just what the theme is named. Thank you!

 74. Napisano 18/05/2013 w 00:56 | Permalink | Odpowiedz

  Heya i am for the first time here. I found this board and I find It truly helpful & it helped me out much.
  I am hoping to offer something back and help others such
  as you helped me.

 75. Napisano 23/05/2013 w 18:52 | Permalink | Odpowiedz

  I think that is among the such a lot vital info for me.
  And i’m happy studying your article. But wanna commentary on some common things, The web site taste is great, the articles is truly excellent : D. Just right task, cheers

 76. Napisano 23/05/2013 w 23:32 | Permalink | Odpowiedz

  A lifetime maximum basically amounts to how much the insurance
  company is committed to spend on your health care while a policy is active.
  8% of non-elderly Illinoisans were without health insurance.
  If only more people would have listened to those who kept telling them your going to wish you
  never voted for this man just because he’s.

 77. Napisano 24/05/2013 w 12:14 | Permalink | Odpowiedz

  This usually means getting a huge part of your salary to pay for the minimum deposit required by your chosen company.
  Once you find a company and a plan that you believe will fit you best, you need to apply for the plan.
  Usually, if you have a car insurance plan that has
  no down payment, you will end up having a more expensive premium each month instead to compensate.

 78. Napisano 24/05/2013 w 13:52 | Permalink | Odpowiedz

  What are the characteristics of the people covered under the plan.
  Choose perhaps the premium you pay needs to be fixed or could change.
  Applicants may download forms and apply by mail,
  apply by phone, or they may apply online at Health – Care.

 79. Napisano 26/05/2013 w 03:32 | Permalink | Odpowiedz

  Most PPO plans offer several health care provider for you to choose.
  A nuclear stress test can exceed $4,000 but the PPO negotiated rate lowers
  the fee to $1,500. You will still be given plan options when it comes to this type of health insurance.

 80. Napisano 27/05/2013 w 03:16 | Permalink | Odpowiedz

  Look for this when you are surfing around through your programs.
  I am limited in receiving any sort of benefit because I am not suffering from a chronic illness,
  pregnant or a senior citizen. An individual is ineligible if prior Pool coverage has been terminated for fraud,
  or for non-payment of premium during the past 12 months.

 81. Napisano 27/05/2013 w 07:34 | Permalink | Odpowiedz

  This is really exciting news for the period 2010 to 2014
  and beyond for people with disabilities, and other pre-existing conditions and illnesses.
  The differently able are one such category requiring long term healthcare protection.
  This essentially translates into the truth that California Health
  Insurance rates are quite cheap compared to other
  states.

 82. Napisano 27/05/2013 w 14:40 | Permalink | Odpowiedz

  When did we, in America, determine that we could only receive the services paid for by our insurance plan.
  Paying your state insurance department a visit so
  as to get more information should be a very good idea as this is another way of finding out if you
  are a scam victim. They will also boost your immune system and help you fend off seasonal bugs.

 83. Napisano 28/05/2013 w 05:33 | Permalink | Odpowiedz

  On the call this morning are Todd Becker, President and CEO of the American Council on renewable vs sustainable
  Energy and Energy Efficiency, Bali 2011″ is to be saved.

 84. Napisano 29/05/2013 w 00:56 | Permalink | Odpowiedz

  Prices will vary depending on the coverage so if you are looking for the best deal, make sure that you
  are comparing apples to apples. Basically, if the type of car you drive is deemed to
  be safer than most, you will receive a break in your car
  insurance. Here’s some helpful information about how you can buy cheap high-risk auto insurance.

 85. Napisano 29/05/2013 w 22:13 | Permalink | Odpowiedz

  Quality articles is the crucial to attract the visitors to visit the web page, that’s what this site is providing.

 86. Napisano 30/05/2013 w 00:48 | Permalink | Odpowiedz

  If it is a single page website, then no doubt we can easily optimize the site for the search engines.
  Its optimization reports are often deemed very detailed, informative, comprehensive, and are able to be used for presentation purposes.
  ➢ Reciprocal link Building for getting good and valuable link from same industry websites.

 87. Napisano 30/05/2013 w 21:46 | Permalink | Odpowiedz

  Having a pot rock in our kitchen does not just save us from unwanted debris but also the time expended
  in finding the pot and pans to use in preparing and cooking our perfect recipe.
  Goldberg’s new traffic magnet best SEO software is a tailored SEO tool which
  was specifically designed to gain high online rankings either
  in the market or niche. Through this, generating more traffic for your site and
  ranking high on search engines will never turn out to be a huge
  problem.

 88. Napisano 31/05/2013 w 07:10 | Permalink | Odpowiedz

  Whats up! I just want to give a huge thumbs up for the
  nice data you could have here on this post. I can be coming again to your weblog for
  more soon.

 89. Napisano 31/05/2013 w 12:58 | Permalink | Odpowiedz

  Also, be as knowledgeable about the industry, competitors, technological advancements, and
  everything else revolving around the business you decide to
  start, as this will give you a better position to advance with
  the industry you decide to enter and provide less risk of having the business fail.
  A broken link is not good for any website business and definitely bad for all affiliate marketers.
  Trying to do SEO on a poor website design is like
  building a castle on quicksand.

 90. Napisano 01/06/2013 w 11:39 | Permalink | Odpowiedz

  Unfortunately, most such insurances fail to deliver at
  the real time and the car owner is stranded not able to meet his or
  her financial requirements with such insurance coverage.
  If one fails to renew the car insurance policy on time then he might have to face some
  difficulties. Looking for cheap Boston” class=”hft-urls”> auto insurance.

 91. Napisano 01/06/2013 w 21:21 | Permalink | Odpowiedz

  Discover how to create pages that will stand the
  test of time with top visibility to the most correct searching audience and for the maximum percentage of
  time. In 2012, SEO was under the strong
  influence of Panda and Penguin, due to which many
  websites had to suffer. Since Google is the number one search engine,
  you might think it.

 92. Napisano 01/06/2013 w 22:39 | Permalink | Odpowiedz

  If you are serious about article marketing, and especially if you are an article
  marketing newcomer, be sure to keep your action consistent.
  All sorts of writing styles should be used in your writing.
  1) Backlinks from articles posted to the internet that are directed back to your website increase the visibility of your website.

 93. Napisano 02/06/2013 w 01:48 | Permalink | Odpowiedz

  You need to pay attention to the coming Apple Maps launch, and ensure you have a mobile-friendly version of the
  site readable for small form-factor devices.
  When using Indian SEO services to market your company,
  a SEO specialist or a Social Media consultant will be appointed for your
  company. Search Engine Optimization (SEO) is a collective term for a variety
  of techniques designed to help target webpages rank highly with search engines.

 94. Napisano 02/06/2013 w 13:04 | Permalink | Odpowiedz

  The bottom line is that if you are experimenting with a new insurer for your automobile, it is smart
  to stick with making monthly or bi-monthly payments because you will be entitled to cancel at
  any time. Auto accidents occur frequently and a liability lawsuit could spell financial disaster without
  insurance to cover the bill. The survey revealed that 19% said it was because they couldnt afford it, 19%
  said they didnt think it was necessary, 13% said they
  forgot to purchase it, while 13% said they didnt
  have time to arrange cover.

 95. Napisano 02/06/2013 w 15:32 | Permalink | Odpowiedz

  Your list is not just about you, and what you can sell them
  and get from them. The objective of these content would be to
  provide you with basis for an article. by writing short blurbs about the contents
  of a given book with the intention of increasing sales and readership.

 96. Napisano 02/06/2013 w 23:16 | Permalink | Odpowiedz

  Hi there I like your place

 97. Napisano 03/06/2013 w 03:55 | Permalink | Odpowiedz

  Higher ranking with the search engines drives in more traffic.
  Since then Google kept on introducing fresh
  Panda updates with the most talked about one being Panda
  3. You’ll want seen different weblogs as well as articles that contains links in order to other websites.

 98. Napisano 03/06/2013 w 05:06 | Permalink | Odpowiedz

  For that reason you have to evaluate numerous motor insurance providers and figure
  out all the details regarding them as possible to ensure that
  you take an educated selection. If you want the policy
  to take complete care of your vehicle expenses in case of accident then you need to pay slightly higher premiums.
  If Obamacare works, why not give public
  auto insurance a try.

 99. Napisano 03/06/2013 w 06:10 | Permalink | Odpowiedz

  The current top trends on Yahoo Buzz include Facebook, You – Tube, Madonna and Kelly Clarkson.
  ” The quality of the content should be well taken care of. Employ an Web optimization company to complete the work for you personally.

 100. Napisano 03/06/2013 w 07:40 | Permalink | Odpowiedz

  “Did you notice any situations or thoughts you avoided so you wouldn’t even trigger your OCD. I’ve gone cold turkey on my rituals and I’m committed to staying with this, but I’m going to need help. Will be your blog receiving as much organic traffic as it ought to be attracting.

 101. Napisano 03/06/2013 w 21:51 | Permalink | Odpowiedz

   Around 80% of those actively searching the internet use natural listings rather than
  paid or sponsored ones. Extensive Use of Money Keyword:A money keyword is simply the
  one that helps you make money through high SERPs and people often go to
  almost any extent in using these keywords in the greed
  to draw exceptional benefits. This is a technique
  that they are familiar with, which will earn you recognition in the top page of Google search engines.

 102. Napisano 04/06/2013 w 00:58 | Permalink | Odpowiedz

  Hi there to all, because I am in fact keen of reading this blog’s post to be updated regularly. It consists of pleasant stuff.

 103. Napisano 04/06/2013 w 06:43 | Permalink | Odpowiedz

  After a series of hurricanes in 2004 and 2005, more
  companies have halted their operations or left the state eventually.
  First, check your insurance coverage by calling the insurance company or talking to your insurance agent.

  That’s why 97% of people in the world are dead broke by the age of sixty-five and only 3% are successful.

 104. Napisano 04/06/2013 w 12:28 | Permalink | Odpowiedz

  These SEO related websites are designed to look different and mind blowing when it comes to
  generating traffic for a website owner. If you work
  within the web world, it all just makes sense.
  ” A “contextual” link to your local pet shop’s Iguana Adoption page from a page called “All About Iguanas” was weighted the same as a non-contextual (i.

 105. Napisano 04/06/2013 w 17:44 | Permalink | Odpowiedz

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and all. But think about if
  you added some great images or video clips to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and video clips, this blog could certainly be one of the best in its niche.
  Good blog!

 106. Napisano 04/06/2013 w 23:41 | Permalink | Odpowiedz

  Wow! In the end I got a blog from where I know how to in fact get helpful
  facts concerning my study and knowledge.

 107. Napisano 05/06/2013 w 09:53 | Permalink | Odpowiedz

  Fifth, use one insurance company for both your home insurance and your auto insurance.
  If you are interested in additional details regarding how to access your security needs or install security gates
  to your home then click to learn more. Check the value of your
  possessions and see if any reductions are possible on their premium.

 108. Napisano 05/06/2013 w 11:49 | Permalink | Odpowiedz

  Among other notable features is the integration of Sky – Drive’s My Pictures folder. You set in one domain and a competitor if you want furthermore your keyword. The only difference is that tool usage is not integrated into the guided system so you do have to access them separately.

 109. Napisano 06/06/2013 w 11:01 | Permalink | Odpowiedz

  Excellent, what a web site it is! This blog provides helpful data to
  us, keep it up.

 110. Napisano 12/06/2013 w 04:04 | Permalink | Odpowiedz

  This is my first time go to see at here and i am in
  fact pleassant to read everthing at single place.

 111. Napisano 12/06/2013 w 11:36 | Permalink | Odpowiedz

  continuously i used to read smaller content that also clear their
  motive, and that is also happening with this article which I am reading at
  this time.

 112. Napisano 12/06/2013 w 14:37 | Permalink | Odpowiedz

  Join an auto club to get better rates and special discounts.
  This can be an essential way to save money, and the cost savings are
  mirrored throughout all of your insurance coverage. Purchase items on a monthly basis but just make sure you pay the amount owed back.

 113. Napisano 15/06/2013 w 05:40 | Permalink | Odpowiedz

  Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
  I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.

  Thanks for the post. I will definitely comeback.

 114. Napisano 16/06/2013 w 05:02 | Permalink | Odpowiedz

  For latest news you have to pay a visit world wide web and on
  the web I found this web site as a finest web page
  for most up-to-date updates.

 115. Napisano 17/06/2013 w 00:07 | Permalink | Odpowiedz

  Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your website,
  how can i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear
  idea

 116. Napisano 17/06/2013 w 08:33 | Permalink | Odpowiedz

  Does your website have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to
  send you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it improve over time.

 117. Napisano 17/06/2013 w 16:24 | Permalink | Odpowiedz

  Hey there! Do you know if they make any plugins to
  safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard
  on. Any tips?

 118. Napisano 18/06/2013 w 03:47 | Permalink | Odpowiedz

  Hi there! This post could not be written much better!
  Going through this article reminds me of my
  previous roommate! He continually kept preaching about this.

  I will send this information to him. Pretty sure he’ll have a very good read. Thank you for sharing!

 119. Napisano 18/06/2013 w 10:05 | Permalink | Odpowiedz

  These essential oils are non-toxic, but be sure to test
  this homemade repellent on a small patch of your skin before repeatedly
  spraying it on you. The app allows you to add, edit,
  delete and categorize a list of items to take on your trip and gives you the option to save
  that list so you can use it time and time again.
  Now, the reason I brought up about the top 2 deadliest snakes in the entire world
  will become apparent soon.

 120. Napisano 19/06/2013 w 02:08 | Permalink | Odpowiedz

  It’s awesome to pay a visit this web page and reading the views of all friends regarding this article, while I am also keen of getting knowledge.

 121. Napisano 19/06/2013 w 21:05 | Permalink | Odpowiedz

  Hey would you mind sharing which blog platform you’re working with? I’m looking to start
  my own blog soon but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 122. Napisano 21/06/2013 w 15:29 | Permalink | Odpowiedz

  Hi there to every one, the contents present at this site are actually remarkable for people experience, well, keep up the
  good work fellows.

 123. Napisano 21/06/2013 w 16:25 | Permalink | Odpowiedz

  Greate post. Keep writing such kind of info on your page.
  Im really impressed by it.
  Hello there, You have done a fantastic job. I’ll certainly digg it and in my opinion suggest to my friends. I’m confident they will
  be benefited from this web site.

 124. Napisano 22/06/2013 w 20:41 | Permalink | Odpowiedz

  Great post. I will be facing some of these issues as well.
  .

 125. Napisano 23/06/2013 w 17:45 | Permalink | Odpowiedz

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site offered us with useful information to work on. You’ve
  done an impressive job and our entire neighborhood will
  likely be thankful to you.

 126. Napisano 27/06/2013 w 06:47 | Permalink | Odpowiedz

  That is why one see’s so no end of rusted vehicles in the parking lots of looking centres (or Malls as they are called in the US) because to claim the damage every year on their automotive insurance would raise the cost of their car insurance coverage beyond what the average person could afford. Constructive criticism, if done correctly, and delivered in a manner of sincerity and utmost respect, is one of the greatest gifts an individual insurance quotation seeking consumer can give to an insurance quote generating site such as the one we have here at Discount Ohio Auto Insurance. There are certain factors that mandate your level of insurance and there is room for some personal choice as well.

 127. Napisano 28/06/2013 w 07:43 | Permalink | Odpowiedz

  Thank you for every other great article. Where else could anybody get that type of info in such an ideal manner of writing? I have a presentation subsequent week, and I am at the look for such info.

 128. Napisano 28/06/2013 w 17:16 | Permalink | Odpowiedz

  Some of their recommendations:’ Purchase a flood insurance policy for your home. Acts of nature are only covered if you have full coverage insurance. This coupled with how much you borrow will determine your late fees if you are ever late.

 129. Napisano 29/06/2013 w 04:28 | Permalink | Odpowiedz

  ——–Link Assistant – The past Element in the actual
  SEO Pack – The fourth application inside of SEO Power – Suite is Link Assistant.
  Most people think that online writing is very similar to other
  forms of writing, such as writing a Colum for a school newspaper or a magazine.
  Summing things up we can conclude that there are lots of SEO tools that will never burn a
  hole in your pocket and let you effectively run your
  website optimization campaign with minimum of
  costs and efforts.

 130. Napisano 29/06/2013 w 09:42 | Permalink | Odpowiedz

  This software comes through an extensive collection of options that can let you know
  your page rank and the links coming to that page content along with
  the nature of these backlinks. A monitoring becomes even more essential when the instances of
  broken links come up. A back-link checking SEO tool will give you specific information on this so you can create a
  strategic plan to convert as many of these home page links to deep page links.

 131. Napisano 06/07/2013 w 13:53 | Permalink | Odpowiedz

  Hello there! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find
  a template or plugin that might be able to resolve this problem.

  If you have any recommendations, please share. Appreciate it!

 132. Napisano 07/07/2013 w 02:52 | Permalink | Odpowiedz

  Great post however I was wondering if you could write
  a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Appreciate it!

 133. Napisano 07/07/2013 w 08:38 | Permalink | Odpowiedz

  Admiring the dedication you put into your site and detailed information you offer.
  It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed information.
  Excellent read! I’ve bookmarked your site and I’m adding
  your RSS feeds to my Google account.

 134. Napisano 07/07/2013 w 09:03 | Permalink | Odpowiedz

  Hey very cool website!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your site
  and take the feeds additionally? I am happy to seek out a lot of
  helpful information right here in the put up, we need work
  out extra techniques on this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 135. Napisano 08/07/2013 w 03:28 | Permalink | Odpowiedz

  Because the admin of this website is working, no uncertainty very shortly it will be famous,
  due to its feature contents.

 136. Napisano 08/07/2013 w 11:50 | Permalink | Odpowiedz

  Hello, i think that i noticed you visited my web site so i got here to go back the prefer?
  .I’m trying to to find things to improve my site!I suppose its ok to make use of some of your concepts!!

 137. Napisano 08/07/2013 w 21:59 | Permalink | Odpowiedz

  I am regular reader, how are you everybody?
  This paragraph posted at this web page is truly pleasant.

 138. Napisano 09/07/2013 w 07:22 | Permalink | Odpowiedz

  All good motor insurance companies have a strong online presence, and you will
  be able to readily source information regarding the companies you are interested in by looking online.
  Car insurance California norms are very stringent with
  respect to drunken driving. This will lower the risk that your car insurance company will have to pay out on a claim due to your car being stolen.

 139. Napisano 09/07/2013 w 14:42 | Permalink | Odpowiedz

  Filing a Bodily Injury Claim Step 7: No Gaps in Treatment Gaps in treatment should be no more than one or two weeks.

  It is also a lucrative and highly competitive business.
  Anyone is welcome to search online, as it is
  more convenient, and sometimes faster and more tolerable,
  as we do not have to talk to a person or be put on hold or wait for a call back, but make
  sure to check out the company thoroughly.

 140. Napisano 10/07/2013 w 05:59 | Permalink | Odpowiedz

  Wow, this piece of writing is nice, my sister is analyzing these
  things, therefore I am going to inform her.

 141. Napisano 10/07/2013 w 11:28 | Permalink | Odpowiedz

  Just keep in mind that not all tools are created equal in this regard.
  Most people think that online writing is very
  similar to other forms of writing, such as writing a Colum for
  a school newspaper or a magazine. Summing things up we can
  conclude that there are lots of SEO tools that will never
  burn a hole in your pocket and let you effectively run your
  website optimization campaign with minimum of costs and efforts.

 142. Napisano 10/07/2013 w 14:30 | Permalink | Odpowiedz

  Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
  Extremely useful info particularly the last part :
  ) I care for such information much. I was looking for this particular information for a long time.
  Thank you and good luck.

 143. Napisano 10/07/2013 w 18:04 | Permalink | Odpowiedz

  Obtaining a large volume of top of the range backlinks is important in both
  search engine marketing and getting your identify recognized on the internet.
  Check all indexed pages in MSN Live Search to your single domain.

  Then load up all of your backlinks you want to index into BE.

 144. Napisano 11/07/2013 w 15:57 | Permalink | Odpowiedz

  Hiya very nice website!! Man .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your
  site and take the feeds also? I am satisfied to find a lot of useful info right here in the post, we need work out more techniques in this regard,
  thank you for sharing. . . . . .

 145. Napisano 11/07/2013 w 23:05 | Permalink | Odpowiedz

  Hiya very nice web site!! Guy .. Excellent .. Amazing .
  . I’ll bookmark your blog and take the feeds additionally? I am glad to seek out a lot of helpful information here within the post, we need develop more techniques in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 146. Napisano 13/07/2013 w 15:18 | Permalink | Odpowiedz

  I just could not go away your site before suggesting that I extremely loved the
  standard information an individual provide on your guests?
  Is gonna be again steadily in order to check out new posts

 147. Napisano 15/07/2013 w 17:19 | Permalink | Odpowiedz

  Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the
  blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 148. Napisano 15/07/2013 w 23:10 | Permalink | Odpowiedz

  I am curious to find out what blog system you’re working with? I’m
  having some small security issues with my latest website and I’d like to find something more safe. Do you have any solutions?

 149. Napisano 16/07/2013 w 15:12 | Permalink | Odpowiedz

  Hi there, I found your blog by way of Google while looking for a comparable topic, your web site got here up, it appears to be like good.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, just was alert to your blog through Google, and located that it is truly informative. I’m going to be
  careful for brussels. I’ll appreciate in the event you continue this in future. Numerous other people can be benefited from your writing. Cheers!

 150. Napisano 18/07/2013 w 17:26 | Permalink | Odpowiedz

  If you are already on a good insurance policy then it might also be
  a good idea to make sure that you try to get your teen’s insurance linked onto your own. If you’re new to car insurance it can seem like a complicated subject, but once you get past all the hype and marketing of the insurance companies, it’s really quite simple. Cars are classed in different groups, which ultimately affect the rate you’ll pay
  to insure your car.

 151. Napisano 18/07/2013 w 21:48 | Permalink | Odpowiedz

  You should aim to carefully analyze the companies that you want to invest
  in prior to actually investing. You should write down the prices of these company’s stock, the date, and the reasons why you are wanting to invest in them. Once you do this, carefully follow the stock. Eventually, you will discover if purchasing the stock would have been a good or bad decision. Over time, you will get better at selecting good businesses. This is when you should actually begin participating in the stock market.

 152. Napisano 21/07/2013 w 20:51 | Permalink | Odpowiedz

  s a difference of more than 1% between the interest rate and the APR, your lender is
  likely padding their fees a bit more than they need to.
  This will estimate how much credit you will receive and requires your
  filing status, annual income estimate, your state of residence and the number of qualifying children.
  With just few clicks and few minutes, you can make comparisons of car insurance quotes from different providers.

 153. Napisano 21/07/2013 w 22:33 | Permalink | Odpowiedz

  It is actually a nice and useful piece of information. I am glad that you just shared this
  useful info with us. Please stay us up to date like this.
  Thanks for sharing.

 154. Napisano 22/07/2013 w 06:36 | Permalink | Odpowiedz

  Great post.

 155. Napisano 22/07/2013 w 18:10 | Permalink | Odpowiedz

  s a difference of more than 1% between the interest rate and the APR,
  your lender is likely padding their fees a bit more than they need to.
  Other potential incentives include senior rates and special premiums offered
  through employers. And, some may believe they wouldn’t benefit from buying life insurance.

 156. Napisano 23/07/2013 w 04:08 | Permalink | Odpowiedz

  The illusion exist because of the image they present,
  rather than the reality of what is involved in using them.
  Many people use their parents insurance to cover them,
  but this is only legal if the car belongs to your parents and one
  of them is the main driver. A spokesman for the ABI, The
  Association of British Insurers stated that the reasons that certain
  companies had ceased to insure younger drivers was simply that they were far more likely to make
  a claim than older drivers.

 157. Napisano 25/07/2013 w 04:54 | Permalink | Odpowiedz

  I used to be recommended this web site via my cousin.
  I’m no longer positive whether or not this post is written via him as no one else know such unique approximately my difficulty. You’re wonderful!
  Thanks!

 158. Napisano 25/07/2013 w 10:07 | Permalink | Odpowiedz

  Spot on with this write-up, I actually believe that this site needs a lot more
  attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the information!

 159. Napisano 25/07/2013 w 23:18 | Permalink | Odpowiedz

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to mention that I
  have really loved browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I’m hoping you write once more very soon!

 160. Napisano 26/07/2013 w 06:02 | Permalink | Odpowiedz

  What’s up Dear, are you in fact visiting this site regularly, if so then you will absolutely get pleasant knowledge.

 161. Napisano 27/07/2013 w 05:13 | Permalink | Odpowiedz

  You may download music using this and as well get lyrics. The name is supposed to clearly reflect the purpose
  of an app. What Amazon is to print and e – Books,
  Audible is for audio content.

 162. Napisano 01/08/2013 w 06:55 | Permalink | Odpowiedz

  Today, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a
  40 foot drop, just so she can be a youtube sensation.
  My apple ipad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 163. Napisano 03/08/2013 w 07:15 | Permalink | Odpowiedz

  (OP): ‘The networks do not want to cover vehicles that may be used for commercial purposes, given their increased risk of getting damaged, or cars that may be of particularly high value, for obvious reasons. As health care costs keep increasing, most people will be willing to give up some of the freedom of choice that an indemnity plan offers in exchange for the lower out of pocket costs that managed care plans provide. Some investment advisers may send fact-finding questionnaires to interested prospects and negotiate completion of the sale over the telephone when the completed questionnaire is returned.

 164. Napisano 03/08/2013 w 08:34 | Permalink | Odpowiedz

  If they take them out on the road for a trip, they are not going
  to be insured unless they buy more coverage. New entrepreneurs often become too obsessed with
  planning. Passing these tests could assist people in the lowering of
  their car insurance rates.

 165. Napisano 04/08/2013 w 00:55 | Permalink | Odpowiedz

  hello there and thank you for your info – I’ve certainly picked up anything new from right here. I did however expertise some technical points using this site, as I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but slow
  loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high quality
  score if advertising and marketing with Adwords.
  Well I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again soon.

 166. Napisano 05/08/2013 w 01:51 | Permalink | Odpowiedz

  Hey very nice site!! Man .. Beautiful .. Wonderful .. I will bookmark
  your blog and take the feeds also? I’m glad to find so many helpful info right here within the put up, we need work out more techniques in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 167. Napisano 05/08/2013 w 08:24 | Permalink | Odpowiedz

  Right here is the perfect website for anyone who wants to understand this topic.
  You know so much its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa).
  You definitely put a fresh spin on a subject which has been discussed
  for many years. Wonderful stuff, just great!

 168. Napisano 05/08/2013 w 13:16 | Permalink | Odpowiedz

  Worse than an enter page is an enter page that forces someone to download a program such
  as Flash. Phonological dyslexia means that the individual’s dyslexia is rooted in their difficulty manipulating and integrating the sounds of a language effectively. In near-obsolete websites, dead links outweighs live links.

 169. Napisano 05/08/2013 w 15:47 | Permalink | Odpowiedz

  A great way of creating a personalised package deal
  would be to begin with a basic or standard bundle and choose the enhancements and supplemental cover that would be beneficial to you.
  It is mandatory that you have insurance coverage for any type
  of business-related vehicle if you are a trucker.
  If you do decide to become a solicitor,
  you will then be prepared for the ride ahead and will be able to make
  a smoother, more effective journey.

 170. Napisano 06/08/2013 w 06:05 | Permalink | Odpowiedz

  What’s up Dear, are you really visiting this web site daily, if so after that you will absolutely get nice experience.

 171. Napisano 06/08/2013 w 07:42 | Permalink | Odpowiedz

  Excellent post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this subject?

  I’d be very thankful if you could elaborate a little bit more. Appreciate it!

 172. Napisano 06/08/2013 w 11:15 | Permalink | Odpowiedz

  Hi! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or
  plugin that might be able to correct this problem.
  If you have any suggestions, please share. Thanks!

 173. Napisano 06/08/2013 w 14:35 | Permalink | Odpowiedz

  An attorney will often get their client in to these driver
  re-education classes. The problem with browsing online for
  manufactured home insurance is the same as searching ” free credit reports ” or “manufactured home refinancing”.

  If you have not filed any claims against your auto insurance companies, or
  have had very few claims in the several years you have been insured, you can receive a discount for being a safe driver.

 174. Napisano 06/08/2013 w 14:44 | Permalink | Odpowiedz

  Spot on with this write-up, I honestly believe that this site needs a lot more attention.
  I’ll probably be back again to read more, thanks for the information!

 175. Napisano 06/08/2013 w 15:25 | Permalink | Odpowiedz

  I do not create a ton of responses, but I browsed a few of the responses on this page RAFINOWANY CUKIER –
  NAJSŁODSZA TRUCIZNA – William Dufty ***PUBLIC-DISORDER***.

  I actually do have a few questions for you if it’s allright. Could it be simply me or do some of the remarks appear like they are coming from brain dead people? :-P And, if you are posting at other online sites, I would like to keep up with anything new you have to post. Could you list of every one of all your shared sites like your linkedin profile, Facebook page or twitter feed?

 176. Napisano 06/08/2013 w 16:04 | Permalink | Odpowiedz

  I for all time emailed this weblog post page
  to all my friends, for the reason that if like to read it then my links will too.

 177. Napisano 06/08/2013 w 23:16 | Permalink | Odpowiedz

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog
  that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 178. Napisano 07/08/2013 w 02:02 | Permalink | Odpowiedz

  I just could not go away your site prior to suggesting that I really enjoyed the standard info a person provide on your guests?

  Is going to be again incessantly to inspect new posts

 179. Napisano 07/08/2013 w 22:38 | Permalink | Odpowiedz

  Good respond in return of this query with real arguments
  and explaining the whole thing concerning that.

 180. Napisano 08/08/2013 w 02:51 | Permalink | Odpowiedz

  Hmm is anyone else having problems with the pictures on
  this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feedback would be greatly appreciated.

 181. Napisano 08/08/2013 w 04:10 | Permalink | Odpowiedz

  It’s actually a great and useful piece of info. I am satisfied that you just shared this useful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 182. Napisano 08/08/2013 w 19:31 | Permalink | Odpowiedz

  With the introduction of SEO spyglass, a link checker tool, professionals are
  sure enough that it will certainly prove beneficial in tracing the backlinks of
  competitors. In time, your page rank will get high, and you will receive link requests from other
  sites, too; the outcome of which may well be reciprocal linking, a situation in which two sites
  link to each other. If using dropdown menus or search forms
  to navigate provide alternative methods i.

 183. Napisano 09/08/2013 w 22:29 | Permalink | Odpowiedz

  Its such as you learn my mind! You seem to grasp a lot about this, like you wrote the ebook in
  it or something. I think that you just can do with some percent
  to power the message house a bit, but other than that, this is fantastic blog.

  An excellent read. I will certainly be back.

 184. Napisano 10/08/2013 w 13:49 | Permalink | Odpowiedz

  Hello, I check your new stuff daily. Your humoristic style is awesome, keep
  up the good work!

 185. Napisano 13/08/2013 w 16:05 | Permalink | Odpowiedz

  Generally I do not read article on blogs, however I would like
  to say that this write-up very compelled me to check
  out and do it! Your writing style has been amazed me.
  Thank you, very great article.

 186. Napisano 20/08/2013 w 07:42 | Permalink | Odpowiedz

  I like the valuable information you provide in your articles.
  I’ll bookmark your blog and take a look at again right here frequently. I’m fairly sure I will be told lots of new stuff right right here!
  Best of luck for the following!

 187. Napisano 22/08/2013 w 00:06 | Permalink | Odpowiedz

  Hello! Someone in my Facebook group shared this website with us so
  I came to take a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!

  Fantastic blog and outstanding style and design.

 188. Napisano 24/08/2013 w 05:50 | Permalink | Odpowiedz

  If you’re willing to spend a little bit of quality time shopping through various policies and speaking with car insurance agents, finding affordable student car insurance is a breeze. This is particularly important when a police report is not filed. Progressive Insurance provides pet injury coverage as a part of all collision insurance policies.

 189. Napisano 24/08/2013 w 10:24 | Permalink | Odpowiedz

  Every weekend i used to pay a quick visit this website, for the reason that i want enjoyment,
  for the reason that this this site conations in fact good funny information too.

 190. Napisano 26/08/2013 w 11:24 | Permalink | Odpowiedz

  I read this post completely on the topic of
  the difference of newest and previous technologies, it’s remarkable article.

 191. Napisano 26/08/2013 w 18:02 | Permalink | Odpowiedz

  You are probably not going to move or change
  jobs to get cheaper insurance. Many people worry
  processes like this simply because they believe that it can choose
  a good deal of time and get them discouraged. You should know exactly
  the limits of your coverage as well as exclusions before paying
  for any form of insurance, so that you can be able to make adjustments accordingly.

 192. Napisano 31/08/2013 w 17:37 | Permalink | Odpowiedz

  Yes, purchasing a second contract, such as homeowners insurance,
  could save $400 or more in discounts on a high risk auto policy.

  A service professional will be sent out to your location to assist you.

  If you have a customer arriving over to your workplace and he or she gets damage on your residence, you could have a lot to response
  for.

 193. Napisano 01/09/2013 w 12:36 | Permalink | Odpowiedz

  Sometimes, if you are were not satisfied with the offer, you could look for
  another insurance company. You can also enjoy the printing facility to take the print of
  the instant quotes and take a close look on them at your
  leisure time. You want your vehicle to be safe in storage against
  fire, theft, building defects that can damage the vehicle, etc.

 194. Napisano 02/09/2013 w 11:57 | Permalink | Odpowiedz

  So, your best option is to use a commercial blender for your home.
  People need to realize that medical expenses are becoming more and more costly nowadays,
  so it is a smart move for people to have their own health insurance.
  As the technology has been integrated with the healthcare management and treatment procedures, healthcare
  or medical treatments also have become quite expensive.

 195. Napisano 03/09/2013 w 04:20 | Permalink | Odpowiedz

  You will get multi-policy discount, when considered auto policy and home policy
  at once. The Internet is a great help in formulating a good
  decision. Some large, well-known companies cover many states, but this doesn’t always mean you’ll get the most affordable, dependable service
  from the larger providers.

 196. Napisano 03/09/2013 w 10:25 | Permalink | Odpowiedz

  For example, if you live in a small rural area without much traffic, your premium will be lower, because there is less risk
  of an accident. re deductible is quite high, that could
  be hard to come up with if you get in an accident. If you
  have a clean driving record, you might get
  cheaper rates.

 197. Napisano 03/09/2013 w 14:57 | Permalink | Odpowiedz

  If a person only has $15,000 in property damage coverage but their accident causes $50,
  000, that driver must find a way to pay the other $35,000 themselves.
  Many dogs are injured in car accidents, but only one auto
  insurance company offers pet injury coverage as part of its auto collision coverage plans.
  I just made the change and in case you work from your own home, you can, too.

 198. Napisano 04/09/2013 w 07:26 | Permalink | Odpowiedz

  (2) The act would immediately provide $5 billion in
  assistance for those with pre-existing conditions who can not currently afford insurance.

  From 2001 to 2010, as my Manhattan Institute colleague Paul Howard has chronicled, enrollment in the non-Healthy
  New York individual market dropped by 76 percent.

  Today more people prefer to have enhancements for their eyes even when they may not have serious eye problems,
  at the same time more people are taking out health care insurance in order to
  deal with real eye problems.

 199. Napisano 04/09/2013 w 10:39 | Permalink | Odpowiedz

  But, it’s only 72 percent higher for a female driver.
  This type of option is perfect for young people who are not driving
  to and from work every day. Many people settle for the car insurance quote or offer that lands on
  their lap, thinking that it’s much better to settle
  for what’s easy than try hard to get frugal results.

 200. Napisano 04/09/2013 w 18:21 | Permalink | Odpowiedz

  1 – When you have a bad record, it can be very hard to get cheap car insurance.
  Prices have considerably shrunk in last couple of yrs;
  for that reason if one is looking to obtain MI car insurance, this is their opportunity to invest in the finest agreement
  prevailing that you can find. Everyone knows
  tһat witһ age reflexes slow down, hearing and visual problems creep
  up аnd individuals start imagining things оr hallucinate.

 201. Napisano 11/09/2013 w 04:14 | Permalink | Odpowiedz

  On-line, you can also check out an organization’s background and ensure they’re an outstanding company.
  This absolute may case substantial harm to your finances as well.
  Since insurance companies are placing more emphasis on credit histories, working towards a credit score of 650 or above can also help
  to improve a driver’s insurance rating.

 202. Napisano 11/09/2013 w 05:04 | Permalink | Odpowiedz

  Visit our webvsite now to get the best car insurance rates and save more money and time
  on. And these numbers show that, as a group, teens show evidence of their lack of control.
  Claim processing is the most impotant of all; ensure that
  their policies on this particular mattewr are the best in thhe discipline.

 203. Napisano 12/09/2013 w 06:39 | Permalink | Odpowiedz

  Whenever you travel with your pet, don’t skimp on the packing.
  Of course you need to be well supplied with his food, water and any
  medications he may be on, but experts advise that you also bring his grooming supplies, vaccination paperwork, tags and an extra leash.
  Also, bring a flat sheet for when your dog will be on hotel furniture.

 204. Napisano 12/09/2013 w 19:28 | Permalink | Odpowiedz

  While your insurance strategy covdrage is likepy to give your family members loss of life
  advantages, it woulod likely only be enough to substitute your earnings.
  The GPS african american box tells Norwich Marriage the number of a long way the actual vehicle’s
  recently been driven plus they send you an monthly account.

  We could talk all day about the physical and stunning
  beauty of Upper Arlington, Ohio but we know you are here for a specific reason and that is to obtain great car insurance quotes.

 205. Napisano 15/09/2013 w 10:58 | Permalink | Odpowiedz

  Obviously we want insurance more cost-effective and we want plenty
  of choice and in thhe home isurance cover market that is what
  you get. One more question could be do you have any individual items that are high-value that
  may need protecting separately on your policy. Basically, car insurance protects a
  specific driver in a specific vehicle.

 206. Napisano 16/09/2013 w 08:05 | Permalink | Odpowiedz

  The issue of age may take one to a moment of contemplation.
  Whatever approach you chose, it will rsult into reduced payment on your car insurance premium.
  Also, if youu see in today’s caar insurance policies then you
  find that there are many clauses and terms whhich
  is very specific for different types of owners of car.

 207. Napisano 17/09/2013 w 04:24 | Permalink | Odpowiedz

  The couple must also be undewr one roof, sharing all their expenses in the house and has an exclusive and long
  term relationship if they want to qualify for this type oof healpth insurance.
  ” What’s that got to do with health and wellbeing treatment or health and wellbeing insurance policy. ”
  The way in which, the appliance warranty is
  typically just one or two quite a few, , much of concern would include
  in order to eliminate.

 208. Napisano 17/09/2013 w 11:23 | Permalink | Odpowiedz

  A test-drive of your insurance plan is called a free look,
  and itt basically means that you can gett your money back if you’re not satisfied within a set period of time.
  Dog owners in the state of Pennsylvania are more then eligible to purchase pet health insurance for
  their dogs from the American Kennel Club. They pay the same rate and get the same benefits as everyone
  else with the same plan, no matter their age or health.

 209. Napisano 20/09/2013 w 18:49 | Permalink | Odpowiedz

  Howdy very cool site!! Guy .. Beautiful .. Amazing
  .. I’ll bookmark your website and take the feeds also?
  I am happy to search out a lot of helpful info right here within the post,
  we want work out extra techniques in this regard,
  thank you for sharing. . . . . .

 210. Napisano 21/09/2013 w 06:51 | Permalink | Odpowiedz

  As a rich sourfe of fiber, the seeds and derived oils have
  natural laxative properties from normal ingestion.
  Not all types work for everyone, but certain kinds of coverage almost always
  cost less. Howw this has worked is debateable, but it’s hard to
  see the same thing happening with other forms of insurance.

 211. Napisano 21/09/2013 w 07:40 | Permalink | Odpowiedz

  Then they must mske sure the class will help fulfill their required
  CE requirements. You havve to be covered byy a High
  Deductible Health Plan (HDHP) and nott have any other insurance in order to open a
  health savings account. It is not too eearly to lock inn a
  Ohhio health insurance plan throughh an experienced independent agency.

 212. Napisano 21/09/2013 w 09:03 | Permalink | Odpowiedz

  Since the male drivers drive at higher speeds so even if they crash
  on their own, the loss is high. To help you qualiify ffor the lowest car insurance rates,
  notice the following list of discounts that auto insurers generally offer:
  Lowest Car Insurance Rates and High Deductibles – Consumers often don’t realize that choosing a high deductible can
  reduceinsurance preemiums by almost one third. Only ten or fifteen minutes
  of your time could lead you to a ton of savings.

 213. Napisano 22/09/2013 w 08:11 | Permalink | Odpowiedz

  As LTVs increase pst 90 percent, homeownesrs may be completely rationed out of the refinance market.

  Butt side-stepping that fact,many peopple that are purchasing a new hoe
  are wise to purchase this coverage, but there are sokme that will just be wasting thir
  money. They aree requiring full reconstruction cost on policies inland and most large
  companies have stopped offering coverae on any of the
  coastlines.

 214. Napisano 22/09/2013 w 15:10 | Permalink | Odpowiedz

  In addition, there are some significant tax advantazges to owning a health savings account.
  s provided youu can find one that iis taking new patients, which was a problem for me just a year
  or so ago. These adjustments are based on the overall rate lewvel change to the grop and reflect the claim and use history of the group.

 215. Napisano 22/09/2013 w 18:31 | Permalink | Odpowiedz

  This site furnishes an online insurance tool for finding the insurance coverage
  tailor-fitted accordin to a person’s needs rather than the insurance
  company’s. Thiis is because cruisers are considered to be very safe bikes, due to the fact they are large and stable, and they are not used for racing, ant that’s exactly what sports bikes are used for.
  Benefit studio is the best california web site to shop Catastrophic Health Insurance
  California and buy ca health insurance online compare ca health insurance rates from major california.

 216. Napisano 23/09/2013 w 09:54 | Permalink | Odpowiedz

  ‘ Another issue that employers would face is how they will deal with multiple insurers, ensure proper
  verifications on employees, and protect themselves from penalties.
  ICICI Lombard General Insurance covers it under
  the government, and the future Generali insurance it offers to
  commercial insurance buyers. You have a great deal more possibilities
  than you may be aware about when selecting health care insurance programs.

 217. Napisano 24/09/2013 w 12:49 | Permalink | Odpowiedz

  This is especially true oof a very nice car which could be
  chosen by thieves. For example, some insurance companies exclude teenage drivers
  entirely until they are added to the policy.
  Urban areas, with their greater population densities and heavier traffic, get higher rates than rural
  areas.

 218. Napisano 29/09/2013 w 13:20 | Permalink | Odpowiedz

  The limits on this policy vary by state, but in general they will provide enhough funds to cover a moderate accident.
  In conclusion, prior to your choosing an automobile insurance policy,
  you should always be investing in a comprehensive coverage.
  If you have not done so already, it’s important that you purchase, at the very last, the minimum
  insurance and SR-22 requirements of Florida.

 219. Napisano 01/10/2013 w 07:34 | Permalink | Odpowiedz

  My partner and I stumbled over here from a different page and thought I might check things out.

  I like what I see so now i am following you. Look forward to exploring your web page yet again.

 220. Napisano 01/10/2013 w 09:42 | Permalink | Odpowiedz

  Even though 4×4 car insurance iis usually more costly than an average vehicle’s insurance, you will be pleased to
  hear there are a few ways to reduce the cost. That tropical island where insurance90 brings one particular the final routine service underneath your car.
  Should you have named individuals on your policy, question if they really
  should be on there, if they only use your vehicle once or twice then temporary insurance could be a more cost-effective alternative.

 221. Napisano 02/10/2013 w 21:32 | Permalink | Odpowiedz

  If your budget is already strict annd you’re not looking providing insurance for an expensive car, then lower the cost of insurance even more with
  online sources. Companies would possibly not vocalize their rate reductions
  when you’re getting an estimate, but by communicating up, you will probably fid that you qualify
  for a discount and regardless oof how massive or how tiny the loow cost is, youu happen to bbe saving money.
  30% is usually deducted from the car insurance premiums
  for one year.

 222. Napisano 18/10/2013 w 03:42 | Permalink | Odpowiedz

  If yoou want to obtain a good deal from this piece of writing then you
  have to aply such techniques to you won webpage.

 223. Napisano 24/10/2013 w 21:32 | Permalink | Odpowiedz

  Please let me know if you’re looking for a article author for
  your weblog. You have some really great articles and I think I would be a good asset.

  If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely
  love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please shoot me an e-mail if interested.
  Kudos!

 224. Napisano 28/12/2013 w 00:07 | Permalink | Odpowiedz

  It is possible to unquestionably call at your excitement from the work you’re. The world hopes for a lot more ardent freelancers as if you who are not fearful to cover where did they believe. Generally go after your own cardiovascular system.

 225. Napisano 29/12/2013 w 03:17 | Permalink | Odpowiedz

  you are actually a good webmaster. The website loading velocity is incredible.
  It sort of feels that you’re doing any unique trick. Also, The contents are masterpiece.
  you have performed a fantastic task on this subject!

 226. Napisano 29/12/2013 w 03:18 | Permalink | Odpowiedz

  I’m truly enjoying the design and layout of your site.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much
  more pleasant for me to come here and visit more often.
  Did you hire out a developer to create your theme?
  Excellent work!

 227. Napisano 03/01/2014 w 03:36 | Permalink | Odpowiedz

  My buddy suggested I might like that web page. Your dog was once totally appropriate. The following organize basically produced the evening. You should not visualize the best way much time period I did invested for this information! Thanks a lot!

 228. smoothie recipes vanilla
  Napisano 06/01/2014 w 06:24 | Permalink | Odpowiedz

  The one downside of this though is that dark chocolate is quite
  bitter without the sugar content, and so one variation to this recipe if
  you do choose to go down this route is that you should also add in two tablespoons of a sugar free substitute into the
  main ingredients of the Sugar Free Chocolate Smoothie in order for it to taste good.
  This gloriously green smoothie is actually a simple
  blend of assorted fruits with green vegetables added to it.

  Get started by means of browning the turkey in a skillet with a bit of salt
  and pepper.

 229. Napisano 03/03/2014 w 22:21 | Permalink | Odpowiedz

  I’m not sure where you are getting yojr information, but great topic.
  I needs to spemd some time learning more or understanding more.
  Thanks for fantastic info I wwas looking for thius info for
  my mission.

 230. Napisano 05/03/2014 w 21:04 | Permalink | Odpowiedz

  Thanks for finally writing about >RAFINOWANY CUKIER – NAJSŁODSZA
  TRUCIZNA – William Dufty ***PUBLIC-DISORDER*** <Liked it!

 231. Napisano 30/03/2014 w 21:30 | Permalink | Odpowiedz

  Hi my loved one! I want to say that this article is amazing, great written and include approximately all important infos.
  I would like to look extra posts like this .

 232. Napisano 18/04/2014 w 13:11 | Permalink | Odpowiedz

  In general, two types of accommodations and you really don’t nee to handle disappointment that
  the accommodation is excellent. This will also allow you to perform the job you are asking them to do.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

WordPress.com Logo

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Twitter picture

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Follow

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.

Join 61 other followers

%d bloggers like this: